×
 • Lajme
 • Lajme

  Zëvendëskryeministri Tahiri: Qeveria Hoti s’ka iniciativë për zhbërjen e Speciales

  FrontOnline
  03 Korrik 2020

  Zëvendëskryeministri Besnik Tahiri e ka quajtur të çuditshme mënyrën e lëshimit të komunikatës nga Dhomat e Specializuara të Kosovës përmes së cilës është njoftuar për ngritjen e aktakuzës ndaj Presidenti Hashim Thaçi dhe Kryetarit të PDK-së, Kadri Veseli.

  Me gjithë situatën e fundit, Tahiri ka thënë se nuk ka një plan të dytë sikur ai i 2017-ës për zhbërjen e kësaj gjykate.

  “Lufta për liri në e dimë se ka qenë e drejtë. Dihet kush ka qenë agresori dhe viktima. Nga kjo Qeveri nuk ka iniciativë të zhbërjes. Ajo iniciativë ka qenë në dhjetor të 2017. Nuk ka qenë në diskursin publik që mund të ndodhë diçka e tillë”, ka thënë Tahiri.

  “Ka një votim që ka ndodhur në Kuvend”.

  Kurse për protestat e paralajmëruara nga OVL e UCK-së, Tahiri ka thënë se është e drejtë legjitime e secilit që të protestojë.

  “Ata e dinë më së miri se nuk mund ta ndalin dhe parandalojnë. Nuk ka iniciativë për ndonjë hap që do të bindte ndesh me këtë që është në sundimin e ligjit”.

  facebook

  Prince Coffee House tani edhe në Vjenë të Austrisë
  Nga Rubrika
  Lajme15 Prill 2024
  Agjencia e Statistikave të Kosovës (ASK), ka bërë të ditur se mbi 200 mijë rezident janë të regjistruar në Kosovë, dhe mbi...
  Lajme15 Prill 2024
  Ka filluar ceremonia e pritjes se liderëve botëror nga Presidentja Vjosa Osmani, të cilët do të marrin pjesë në Forumin Ndërkombëtar për...
  Lajme15 Prill 2024
  Avokati Cedomir Stojkoviq ka thënë se do t’i kërkojë Francës që të mos ia shesin aeroplanët “Rafale” Serbisë. Pasi dje e kritikoi...
  Të tjera
  Lajme15 Prill 2024
  Sot përfundon afati për aplikim për akreditimin e vëzhguesve të subjekteve politike të kryetarëve aktual, OJQ-ve vendore/ndërkombëtare dhe mediave. Këtë e konfirmoi...
  Kronika15 Prill 2024
  Është arrestuar një burrë në Gjakovë, pasi i njëjti dyshohet se e ka ndjekur një grua deri tek banesa e saj, duke...
  Kronika15 Prill 2024
  Dy mjete të dyshimta janë gjetur në Prishtinë. Rastin në polici e ka lajmëruar një burrë i cili fillimisht ka thënë se...
  Kronika15 Prill 2024
  Pesë persona janë arrestuar pas një përleshje ndërmjet vete për shkak të një mosmarrëveshje në komunikacion. Policia bën të ditur se ngjarja...
  Bota/Rajoni15 Prill 2024
  Pavarësisht sulmeve të Itranit ushtria izraelite vijon sulmet e saj në Rripin ne Gazës. Izraeli këmbëngul që sulmi i Iranit nuk do...
  Lajme15 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar vëllezërit Shkelzenin dhe Enverin në përvjetorin e përjetësimit. Haradinaj ka...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.