×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Zëdhënësi i BE-së: Kosova nuk mund të aplikojë për anëtarësim në Bashkimin Evropian

  FrontOnline
  10 Shtator 2020

  Se Kosova nuk trajtohet si shtet sovran dhe i pavarur nga BE-ja është ditur qëmoti, por zyrtarë të Bashkimit Evropian gjithmonë e kanë relativizuar këtë duke përmendur “perspektivën evropiane” për të.

  Deri më tash nuk është thënë në mënyrë aq të prerë se Kosova për BE-në nuk është shtet dhe nuk mund të aplikojë për anëtarësim në BE, siç e ka bërë dy ditët e shkuara në konferencë për shtyp Peter Stano, zëdhënës për çështjen e Politikës së Jashtme dhe Siguri, dhe zëdhënës i përfaqësuesit të lartë të BE-së, Josep Borrell, i cili ka marrë përsipër edhe përgjigjet në pyetjet rreth punës së të dërguarit të posaçëm për dialog mes Kosovës dhe Serbisë, Miroslav Lajçak.

  Stano e ka thënë këtë duke u përgjigjur në pyetjen se a mund të aplikojë Kosova për anëtarësim në BE, pasi tash edhe ka dhënë zotime në dokumentet e nënshkruara në Washington, ku ka premtuar se nuk do të kërkojë anëtarësime në organizatat ndërkombëtare. Stano nuk ka dashur ta komentojë atë që ka ndodhur në Washington, duke thënë se u takon palëve e jo BE-së, por është kufizuar në sqarime lidhur me mundësinë që Kosova të aplikojë për anëtarësim në BE.

  “Sa i përket pyetjes tuaj se a do të mund Kosova të aplikojë për anëtarësim në BE, kam frikë se më duhet tua rikujtoj faktin se janë ende pesë shtete anëtare të cilat nuk e kanë njohur. Kosova nuk është ende në gjendje të bëjë aplikimin formal për anëtarësim në BE”, ka thënë ky zëdhënës i BE-së, duke shtuar më pas se “Kosova, megjithatë, ka një perspektivë të qartë evropiane”. Ka thënë se BE-ja po punon me vite në mënyrë intensive me Kosovën, popullin dhe me përfaqësuesit e Kosovës, në mënyrë që t’u ndihmohet për të lëvizur drejt integrimeve evropiane dhe në një moment të jetë e mundur të aplikojë edhe për anëtarësim. Ai e ka quajtur dialogun dhe normalizimin e raporteve me Serbinë si një gjë që është e ndërlidhur me procesin e integrimeve në BE për të dyja palët, si për Kosovën ashtu edhe për Serbinë, dhe se asnjëra nuk mund të hyjë në BE në fazën finale pa i normalizuar raportet.Koha Ditore.

  KESCO u certifikua me tri ISO Standarde
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Ministri i Brendshëm Taulant Balla tha se në kuadër të planit “Stay safe Albania” për turizëm të sigurt, janë të angazhuar 1...
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Bashkimi Evropian (BE) nuk toleron sjellje që e rrezikojnë sovranitetin dhe tërësinë territoriale të Bosnjë e Hercegovinës (BeH), pas propozimit të Qeverisë...
  Lajme24 Maj 2024
  Lidhja Demokratike e Kosovës i është përgjigjur letrës së kryetarit të PDK-së Memli Krasniqi, i cili kërkoi shpërndarjen e Kuvendit deri më...
  Të tjera
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë, ekonomive familjare dhe banesave do të përmbyllet sot, pas shtyrjes së datës fillestare nga Qeveria e Kosovës...
  Lajme24 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka marrë letër urimi për herë të parë nga Departamenti Amerikan i Drejtësisë (DOY), me rastin e diplomimit të...
  Lajme24 Maj 2024
  Të premten rreth orës 14:50 në fshatin Dubovë të Pejës ka ndodhur një vetaksident, ku një veturë ka rënë në lumë tek...
  Lajme24 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci, ka pritur në një takim komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Ozkan Ulutash. Gjatë bisedës, Maqedonci tha se ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Memli Krasniqi, ka njoftuar se sot, u ka dërguar nga një letër kryetarit të Lëvizjes Vetëvendosje,...
  Vip24 Maj 2024
  ‘Ferma VIP’ është reality show që ka bërë pjesë personazhe të njohur shqiptarë, të cilët do duhet të jetojnë së bashku në...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.