Gjuha:
×
Etiketë: anëtarësim
Bota/Rajoni18 Shtator 2020
Ministri në detyrë për Punë të Jashtme dhe Çështje të Evropës i Shqipërisë, Gent Cakaj ka zhvilluar takim me Kryeministrin e Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev. “Folëm hollësisht për mbajtjen e mbledhjes së përbashkët ndër-qeveritare...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Raportuesi për Serbinë i Parlamentit Euyropian, Vladimir Bilcik, u shpreh i ashpër dhe i pakënaqur ndaj Serbisë dhe e theksoi faktin se asnjë kapitull nuk u hap me Serbinë për negociatat për anëtarësim në BE...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Bullgaria po kërkon mbështetje nga Bashkimi Evropian, që në kuadër të kornizës negociuese mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së, të futet edhe Marrëveshja për fqinjësi të mirë, që dy shtetet e nënshkruan në vitin 2017....
Lajme16 Shtator 2020
Ish-presidenti i Shqipërisë Sali Berisha ka deklaruar se moratoriumi njëvjeçar për mos anëtarësim në organizata ndërkombëtare ishte një lëshim nga ana e delegacionit të Kosovës të kryesuar nga kryeministri Avdullah Hoti. Ai në emisionin Rubikon...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Se Kosova nuk trajtohet si shtet sovran dhe i pavarur nga BE-ja është ditur qëmoti, por zyrtarë të Bashkimit Evropian gjithmonë e kanë relativizuar këtë duke përmendur “perspektivën evropiane” për të. Deri më tash nuk...
Lajme04 Shtator 2020
Në pikën e Marrvëshjes të nënshkruar sot në Shtëpinë e Bardhë në prani të presidentit amerikan Donald Trump, Kosova pajtohet që ta implementojnë maratoriumin një vjeçar të anëtarësimit në Organizata Ndërkombëtare. Ndërsa Serbia pajtohet për...
Lajme17 Qershor 2020
Kryeministri i Republikës së Kosovës, Avdullah Hoti, në një panel diskutimi për dialogun Kosovë-Serbi të organizuar KDI, ka folur edhe për kompromisin shtesë të Kosovës për ndaljen e fushatës për anëtarësim në organizata ndërkombëtare. Ai...
Bota/Rajoni15 Qershor 2020
Ministri i Punëve të Jashtëm i Serbisë, Ivica Daçiq, ka thënë se Serbia mund të ndalojë përkohësisht fushatën për tërheqjen e njohjeve të Kosovës, vetëm nëse Kosova ndalon fushatën për njohje dhe anëtarësim në organizata...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.