×
Etiketë: evropian
Lajme18 Shtator 2020
Rezultatet e testit për koronavirusin e ri nuk duhet të zgjasin më shumë se 24 orë, me qëllim mundësimin e një gjurmimi real të kontakteve të mundshme, tha sot Komisioni i BE-së. “Testimi i tërë...
Lajme18 Shtator 2020
Bashkimi Evropian nuk ka caktuar një datë për përfundimin e dialogut Kosovë – Serbi, ka bërë të ditur të premten zëdhënësi i BE-së, Peter Stano. Në një konferencë për media, Stano ka thënë se BE-ja...
Lajme18 Shtator 2020
Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola Von Cramon, ka thënë se nëse Komisioni Evropian nuk është kritik ndaj Serbisë, atëherë është duke humbur kohë në Raportin e Progresit për procesin e integrimit evropian. “Situata...
Bota/Rajoni17 Shtator 2020
Parlamenti Evropian të enjten u bëri thirrje vendeve anëtare të Bashkimit Evropian që të vendosin embargo armësh ndaj Arabisë Saudite shkaku i vrasjes së gazetarit Jamal Khashoggi dhe luftës në Jemen. Në raportin për eksportimin...
Bota/Rajoni15 Shtator 2020
Zhvillimet në Ballkan nuk janë futur në agjendën plenare të Parlamentit Evropian për këtë javë, ka bërë të ditur të martën, raportuesja për Kosovën e Parlamentit Evropian, Viola von Cramon. Von Cramon, përmes një statusi...
Lajme10 Shtator 2020
Zëvendëskryeministri, Besnik Tahiri ka thënë se në Bruksel morën përprahje për procesin e liberalizimit të vizave për Kosovën, shkruan Front Online. Përmes një postimi në Facebook, Tahiri thotë se në të gjitha takimet në Parlamentin...
Lajme10 Shtator 2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti është takuar sot në Bruksel me presidentin e Parlamentit Evropian, David Sassoli. Detaje për takimin ka thënë kryeministri përmes një shkrimi në rrjetin social Twitter. Hoti ka shkruar se kreun...
Lajme10 Shtator 2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ndodhet sot (10 shtator) për të dytën herë gjatë kësaj jave në Bruksel. Ai do të ketë një takim me presidentin e Parlamentit Evropian (PE), David Sassoli dhe do të...
Bota/Rajoni10 Shtator 2020
Se Kosova nuk trajtohet si shtet sovran dhe i pavarur nga BE-ja është ditur qëmoti, por zyrtarë të Bashkimit Evropian gjithmonë e kanë relativizuar këtë duke përmendur “perspektivën evropiane” për të. Deri më tash nuk...
Lajme04 Shtator 2020
Bashkimi Evropian është njoftuar nga administrata e Shteteve të Bashkuara rreth agjendës së takimit mes Kosovës dhe Serbisë në Shtëpinë e Bardhë, dhe kjo është e zakonshme në bashkëpunimin e partnerëve. Kështu ka thënë më...
Ekonomi28 Gusht 2020
Klubi i Prodhuesve sot nënshkroi një memorandum bashkëpunimi me Rrjetin Evropian të Ndërmarrjeve, i përfaqësuar nga Shoqata për Teknologji të Informacionit dhe të Komunikimit të Kosovës – STIKK, për zhvillimin dhe implementimin e disa projekteve...
Lajme26 Gusht 2020
Një numër i shteteve anëtare të Bashkimit Evropian të cilat janë skeptike në pyetjen nëse Kosovës duhet t’i jepet drita e gjelbër për lëvizjen e lirë në zonën Schengen kanë kërkuar nga Komision i Evropian...
Lajme25 Gusht 2020
Kryeministri Avdullah Hoti, në emër të Qeverisë së Republikës së Kosovës, i ka nënshkruar marrëveshjet financiare ndërmjet Kosovës dhe Bashkimit Evropian për programet IPA 2019, pjesa 2 dhe IPA 2020. Procedurat për hyrjen në fuqi...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.