Bota/Rajoni

Zbulohet sa ushtarë ukrainas janë vrarë në luftë

Zbulohet sa ushtarë ukrainas janë vrarë në luftë
08:06 | 02 Dhjetor 2022

Deri në 13,000 ushtarë ukrainas janë vrarë që nga fillimi i pushtimit rus, tha një zyrtar i lartë ukrainas.

Mykhailo Podolyak, këshilltar i presidentit ukrainas Volodymyr Zelensky, tha se midis 10,000 dhe 13,000 trupa kishin vdekur.

Është e rrallë që Ukraina të japë shifra për viktimat dhe komentet e Podolyakut nuk janë konfirmuar nga ushtria e vendit, shkruan BBC, transmeton Gazeta Express.

Në qershor ai tha se midis 100 dhe 200 ushtarë ukrainas po vdisnin çdo ditë.

Muajin e kaluar, gjenerali më i lartë amerikan, Mark Milley, tha se rreth 100,000 ushtarë rusë dhe 100,000 ukrainas ishin vrarë ose plagosur që nga fillimi i luftës.

Në një fjalim video të mërkurën, kryetarja e Komisionit të BE-së Ursula Von der Leyen tha se 100,000 trupa ukrainase ishin vrarë. Megjithatë, një zëdhënës i Komisionit të BE-së më vonë sqaroi se ky ishte një gabim dhe se shifra i referohej të vrarëve dhe të plagosurve.

Duke folur për kanalin televiziv ukrainas Channel 24, Podolyak tha se Kievi “po fliste hapur për numrin e të vrarëve”.

“Ne kemi vlerësime zyrtare nga Shtabi i Përgjithshëm, vlerësime zyrtare nga komandanti i përgjithshëm [Zelensky] dhe ato variojnë nga 10,000 deri në 12,500-13,000 të vrarë”, tha ai.

 

Petrol Company hap pikën më të re në Orllat me super çmime për Black Friday: Diesel 1.51€ dhe Benzinë 1.38€

Të tjera