×
 • Auto
 • Auto

  YouTube heq tre kanale dhe synon luftimin e racizmit

  FrontOnline
  01 Korrik 2020

  Kompania ndërpreu mbi 25 mijë kanale për shkeljen e politikave të gjuhës së urrejtjes.

  YouTube ka ndaluar një numër të përdoruesve të shquar nga platforma e tij pas prezantimit të rregullave të reja që synojnë luftimin e racizmit dhe epërsisë, transmeton lajmi.net.

  David Duke, ish-Magjistari i Madh i Kalorësve të Ku Klux Klan dhe Richard Spencer, një neo-nazist amerikan, të dy kishin pezulluar llogaritë e tyre.

  Stefan Molyneux, një nacionalist i bardhë kanadez që është akuzuar për promovim të ‘racizmit shkencor’, gjithashtu e hoqi llogarinë e tij. Këto kanale, një zëdhënës i YouTube i tha The Verge, në mënyrë të përsëritur që janë shkelur politikat e platformës duke pretenduar se anëtarët e grupeve të pakicave ishin inferiorë.

  Të dy Richard Spencer dhe Stefan Molyneux çuan në Twitter për t’u ankuar për pezullimet e tyre. Spencer tha se ai do të apelonte pezullimin dhe pretendoi se masa ishte pjesë e një “përpjekjeje sistematike, të koordinuar”.

  Kanali i tij është kritikuar për promovimin e një axhende raciste, transfobike, misogyniste dhe islamofobike. YouTube jo gjithmonë është parë si një aleat për krijuesit e pakicave ose shikuesit.

  Një grup i Black YouTubers aktualisht po padisin platformën, duke pretenduar se ka hequr sistematikisht përmbajtjen e tyre pa shpjegime.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Auto27 Maj 2024
  Shoferët amerikanë në vitin 2024 kanë më pak gjasa të marrin në konsideratë blerjen e një veture elektrike sesa në vitin 2023,...
  Auto27 Maj 2024
  Mosha mesatare e makinave të reja në rrugët amerikane është rritur përsëri. Kështu, sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, ajo ka arritur...
  Auto24 Maj 2024
  Për herë të parë Wagoneer S u pa në shtator të vitit 2022 si koncept, e më në fund do të shihet...
  Të tjera
  Lajme27 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në shënimin e 24-vjetorit të themelimit të degës së...
  Lajme27 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka vdekur në Mitrovicë të hënën mbrëma në një aksident mes një veture me...
  Lajme27 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka dhënë alarmin për destabilitet në Ballkanin Perëndimor. Ai tha se tri brigada serbe janë shumë afër...
  Lajme27 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar në Gjakovë nën dyshimin për vjedhje. Ata dyshohen se me 11 maj në Gjakovë ishin futur në një...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, njëherit kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti do të marrë pjesë në një tubim mbështetës për kandidatët e Partisë...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeshefi i ndërmarrjes “Ibër Lepenci”, Faruk Mujka ka njoftuar se në të gjitha hyrjet në pronat e NHE “Ibër-Lepenc” SH.A në liqenin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.