Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Vuçiqi: Serbia nuk është në pozicionin të refuzojë bisedimet

  FrontOnline
  14 Gusht 2020

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka konfirmuar pjesëmarrjen në takimin e 2 shtatorit në Uashington, të cilin sot e ka bërë të ditur emisari special i Shtëpisë së Bardhë, Richard Grenell.

  Vuçiqi tha për mediat serbe se Serbia nuk është në pozicionin që të refuzojë këtë takim dhe të tjerët.

  Ai ka konfirmuar, njëjtë sikurse kryeministri i Kosovës Avdullah Hoti, se temë e bisedimeve do të jenë çështjet ekonomike.

  “Në negociata marrin pjesë, tema do të jetë ekonomia, kjo është e rëndësishme për ne dhe është temë e mirë”, tha Vuçiq, përcjell B92.net.

  Kreu i shtetit serb ka thënë se Kosova merr pjesë në bisedime për shumë arsye, ndër të tjera sipas tij, për të treguar edhe se është shtet i pavarur.

  “Duan të tregojnë se janë shtet i pavarur, kështu i trajton SHBA-ja, por edhe në Bruksel. Ne nuk do t’i trajtojmë kështu”, ka thënë Vuçiq. Sipas tij, ai ia ka tërhequr vërejtjen Hotit “të ndalet pak, pasi Kosova është pjesë e Serbisë”.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Lajme09 Qershor 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka treguar se nuk është konsultuar me kryeministrin Albin Kurti për propozimin e draft-statutit për Asociacionin tek...
  Lajme09 Qershor 2023
  Deputetja e partisë “Guxo”, Jeta Statovci ka publikuar një fotografi bashkë me shefen e saj në Parlament, Mimoza Kusari-Lilën, ministren Artane Rizvanolli...
  Lajme09 Qershor 2023
  Policia në Skenderaj sot ka realizuar një bastisje dhe ka konfiskuar dy armë dhe municion. Në njoftimin e policisë thuhet se janë...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Sekretari i Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi, ka reaguar ndaj kritikave të Hysamedin Ferajt dhe Elvis Hoxhës ndaj emisarëve perëndimor për dialogun Kosovë-Serbi....
  Lajme09 Qershor 2023
  Gjykata Themelore në Prishtinë i ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji avokatit për të cilin dyshohet që mori para me...
  Kronika09 Qershor 2023
  Mbrëmë, rreth orës 22:40, Policia Rajonale e Ferizajt ka pranuar një informacion se në rrugën “Tahir Meha” në Ferizaj është një rast...
  Ekonomi09 Qershor 2023
  Administrata Tatimore e Kosovës ka thënë se nëse bëhet krahasimi me periudhën e njëjtë të vitit 2022, ka rritje mbi 60 milionë...
  Sport09 Qershor 2023
  Përzgjedhësi i Përfaqësueses së Kosovës, Alain Giresse ka folur rreth të gjitha temave që përfshijnë kampin dardan në një konferencë për media...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Presidenti i Rusisë Vladimir Putin ndodhet në Sochi, ku dhe u takua me homologun dhe aleatin e tij bjellorus Alexander Lukashenko. Pas...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.