×
 • Lajme
 • Lajme

  Vuçiq: Duhet të organizohet një referendum për Kosovën

  FrontOnline
  14 Qershor 2020

  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq deklaroi se sipas Kushtetutës së Serbisë, duhet të organizohet një referendum për çështjen e Kosovës, sepse, siç shpjegoi ai, tani bëhet fjalë mbi ndryshimet kushtetuese-juridike të statusit të Serbisë.

  “Se në referendum kush kënd e përfaqëson, se a do të gjendet një zgjidhje kompromisi, unë nuk besoj në këto. Se a jam më i lumturi për këto që do të ndodhin, unë në këtë nuk besoj. Se a jam më i lumturi- jo nuk jam sepse deri te kjo situatë nuk do të arrihet”, ka thënë Vuçiq në një emision informativ të Tv B92 në Beograd, transmeton Indeksonline.

  Duke folur për vazhdimin e dialogut me Prishtinën, Vuçiq theksoi se “situata do të jetë e vështirë”, por që njerëzit “nuk duhet të shqetësohen sepse ata do të luftojnë si luanët”.

  Vuçiqi iu referua historisë së Gjermanisë dhe tha se ajo kishte humbur disa territore në të cilat nuk jetojnë më, por që ata ishin bërë “njerëzit më të fortë në Evropë” për shkak të qëndrimit të përgjegjshëm.

  Ai theksoi se është njeriu më i lumtur që do të jetë presidenti i vetëm i Serbisë që nuk ka dërguar asnjë njeri në Gjykatën Ndërkombëtare të Drejtësisë.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lajme23 Shtator 2023
  Një autoservis është përfshirë nga zjarri këtë të shtunë në fshatin Duhël të Suharekës, ku si pasojë janë djegur disa vetura. Ndërkaq,...
  Lajme23 Shtator 2023
  Është arrestuar një person në Shqipëri i cili po transportonte 27  emigrantë në drejtim të Kosovës. Emigrantët kishin paguar nga 200-400 euro...
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Vendimi i Iranit për t’ua ndaluar qasjen disa inspektorëve bërthamorë të Kombeve të Bashkuara sugjeron se ky vend nuk është i interesuar...
  Sport23 Shtator 2023
  Trajneri i Paris Saint-Germain, spanjolli Luis Enrique ka thënë se lojtari i tij Achraf Hakimi ende bën shaka me të për fitoren...
  Lajme23 Shtator 2023
  Eksperti i sigurisë Drizan Shala, tha se nëse KFOR do i mundësojë Vuçiçit që ai të vizitojë Manastirin e Graçanicës, do të...
  Sport23 Shtator 2023
  Carlo Ancelotti ka dhënë detaje të reja se kur do të kthehet Vinicius Jr nga lëndimi. Në fakt sulmuesi brazilian ka lënë...
  Vip23 Shtator 2023
  Modelja 25 vjeçe, ka sfiluar për markat “Fendi” dhe “Versace”, ku “ka fërkuar shpatullat” me Gigi Hadid. Leonardo DiCaprio është në lidhje...
  Lajme23 Shtator 2023
  Kryetari i AAK-së, Ramush Haradinaj ka qëndruar sot për vizitë në Lipjan. Ai atje është takuar me bashkëpartiakët e tij. Këtë Haradinaj...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.