×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vrasësi i dënuar me burgim të përjetshëm arratiset për të katërtën herë nga burgu në Itali

  FrontOnline
  07 Shtator 2020

  Giuseppe Mastini, 60 vjeç, i cili ishte dënuar me burgim të përjetshëm në vitin 1989, është arratisur nga një burg i sigurisë së lartë në Sardenjë të Italisë. Policia e ka nisur një operacion në mbarë vendin pasi i burgosuri nuk u gjend në mesditën e së dielës.

  Mastini më parë ishte arratisur nga lirimi i përkohshëm ditor nga burgu Fossano në pjesën veriore të Italisë në vitin 2017. Tri vjet më herët, ai gjithashtu e kishte shfrytëzuar lirimin ditor për të marrë pjesë në një koncert në Romë, shkruan The Guardian, transmeton Gazeta Express.
  I lindur në provincën e Bergamos, Mastini e kishte terrorizuar Romën në vitet e shtatëdhjeta dhe të tetëdhjeta me disa lloje të krimeve, përfshirë vrasjet, rrëmbimet dhe vjedhjet. Ai është hetuar edhe për vdekjen e drejtorit italian të filmit, Pier Paolo Pasolini.

  Ai është i njohur me nofkën Johnny lo Zingaro për shkak të origjinës së tij familjare. Mastini e ka kryer vrasjen e parë kur ishte vetëm 15 vjeç, kur kishte vrarë një vozitës të tramvajit.

  Në vitin 1987, atij i ishte ofruar lirim i përkohshëm gjatë ditës si rezultat i sjelljes së mirë. Në atë kohë, ai kishte qëndruar në arrati për disa javë dhe gjatë asaj periudhe kishte kryer disa vjedhje.

  Sindikatat e policisë janë shprehur të zemëruara për arratisjen e fundit të Mastinit, duke bërë thirrje që të ndryshohet legjislacioni që mundëson lirim të përkohshëm nga burgu të personave të dënuar për krime të rënda.

  Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Alexei Navalny mund të jetë vrarë nga një grusht në zemër, një teknikë e përdorur dikur nga agjentët sekret në kohën e...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Miliarderi Elon Musk është nominuar për Çmimin Nobel për Paqe 2024 nga një deputet norvegjez, i cili vlerësoi pronarin e platformës X...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Për këdo që tashmë është mërzitur nga bota këtu dhe kërkon të eksplorojë hapësirën, NASA mund t’ju ndihmojë. Agjencia hapësinore po kërkon...
  Të tjera
  Vip21 Shkurt 2024
  Nominimi i kësaj jave, duket se e ka nxjerr nga vetja në disa situata Meritonin. Ai ka pasur përplasje me shumë banorë...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës, Ramush Haradinaj, ka kujtuar prijësit popullor Haxhi Zeka dhe Shaban Polluzha. Haradinaj ka thënë se...
  Bota/Rajoni21 Shkurt 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg, thotë se vdekja e politikanit opozitar rus, Alexei Navalny, si dhe përfitimet e para të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Punëtorëve të Sektorit Privat, Jusuf Azemi, tha se punëtorët teknik dhe ata të sigurimit fizik të Universitetit të...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Ministri i Mbrojtjes së Finaldën Antti Hakkanen e ka pritur sot në takim ministrin e Mbrojtjes së Kosovës, Ejup Maqedoncin. Sipas njoftimit...
  Lajme21 Shkurt 2024
  Koalicioni i OJQ-ve për Mbrojtjen e Fëmijëve – KOMF ka kërkuar veprime të menjëhershme për trajtimin e rastit të vdekjes së katërvjeçares...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.