×
 • Lajme
 • Lajme

  Veterani nga Ferizaj futet në borxhe për t’u kujdesur për vëllanë

  FrontOnline
  15 Qershor 2020

  Një veteran i tri luftërave, Kosovë, Luginë e Maqedoni është futur në borxhe të mëdha. Ish-pjesëtari i UÇK’së, këto para i huazoi për të shëruar të vëllanë e tij që po vuan nga sëmundjet mendore.

  Rexhep Rexhepi nga Komogllava e Ferizajt kujdeset për vëllain e tij me probleme mentale, Sabitin, që nga paslufta.

  Veterani futet në borxhe për t’u kujdesur për vëllanë Ata jetojnë në shtëpi të ndara, pasi ky, traumatizoi shpesh familjen.

  “Jemi nda për shkak të problemeve. Kemi pasur dhunë familjare sepse s’ka qenë mirë vllau”, thotë ai për Klan Kosovën.

  Rexhepi i cili ishte pjesëmarrës në luftën e Kosovës, Preshevës e Maqedonisë nga traumat e marra përdor edhe vetë terapi teksa thotë se për ta ndihmuar vëllain është futur edhe në borxhe.

  “Kam hi në kredi prej para 8 vjetësh që e kam martuar vëllain. Më kanë thënë shumica mos e marto, se s’ka nevoje me martuar se është i sëmurë po nuk kam dashtë me ja shuar hisen’, shpjegon ai.

  Martesa e tij nuk pati sukses e Rexhepi i mbeti kredia ku edhe tash 300 nga 320 eurot e pensionit të veteranit i shkojnë për pagesën e kësteve.

  Tash e një kohë Sabitit po i bën mirë trajtimi në Shqipëri por kontrollet atje për familjen janë të papërballueshme financiarisht për çka kërkojnë ndihmë nga vullnetmirët.

  Ky dhe pesë anëtarët e tjerë të familjes tani të ardhura kanë vetëm nga dy lopë.

  Rexhepi u është mirënjohës të gjithë atyre që gjatë kohës së pandemisë iu gjinden afër me ushqim e barëra.

  Fillon zyrtarisht Big Brother VIP Kosova 2, mirëpritet me duartrokitje nga publiku në studio
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Misioni i NATO-s në Kosovë, KFOR, ka mbajtur ceremoninë e ndërrimit të komandës rajonale në lindje, përkatësisht në kampin Bondsteel, të udhëhequr...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendëskryeministri i parë për Integrim Evropian, Zhvillim dhe Dialog i Republikës së Kosovës, Besnik Bislimi, priti në takim përfaqësues nga Zyra e...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëdhënësi i Bashkimit Evropian, Peter Stano, tha se Kosova dhe Serbia nuk mund të përparojnë në rrugën drejt anëtarësimit në Bashkimin Evropian,...
  Të tjera
  Lajme27 Shkurt 2024
  Asamblistja e Lidhjes Demokratike të Kosovës në Komunën e Prishtinës, Jeta Rafuna, ka akuzuar Lëvizjen Vetëvendosje se kanë bashkëpunuar sot me PDK-në...
  Bota/Rajoni27 Shkurt 2024
  Ish-oficeri i forcave speciale të Shqipërisë, Gëzim Çela, i njohur ndryshe si “Baroni” do të ekstradohet nga Kosova në Shqipëri për të...
  Vip27 Shkurt 2024
  Ditën e sotme Ilnisa është zgjuar mjaft e mërzitur dhe ka vendosur të qëndrojë vetëm në oborr. Në një moment ajo ka...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Në një video të siguruar nga RTK, Millan Radoiçiqi, udhëheqësi i agresionit të grupit terrorist të armatosur të Serbisë më 24 shtator...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimin e Bankës Qendrore të Kosovës për ndalimin e dinarit ndonëse nuk e quan të “keq”, megjithatë për ish-diplomatin Blerim Canaj, i...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Kryetari i LDK’së, Lumir Abdixhiku, ka pritur në takim emisarin gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin. LDK ka njoftuar se në takim...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.