×
 • Lajme
 • Lajme

  Vëllai i Armend Zemajt bëhet ambasador

  FrontOnline
  08 Korrik 2020

  Ministria e Punëve të Jashtme dhe Diasporës vazhdon t’i gradojë njerëzit e afërt me partitë në pushtet, duke shpikur edhe pozita që nuk parashihen me legjislacionin aktual.

  Së fundi, gradën më të lartë në shërbimin diplomatik, atë të ambasadorit, e ka marrë Astrit Zemaj, i cili është vëllai i ministrit të Shëndetësisë, Armend Zemaj.Pas marrjes së titullit, menjëherë është propozuar përfaqësues i Republikës së Kosovës për vendet e Bashkimit Evropian (BE), nëpërmjet misionit diplomatik të Kosovës në Mbretërinë e Belgjikës me seli në Bruksel.

  Vendimi të cilin ka arritur ta sigurojë KOHA është firmosur nga ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Meliza Haradinaj.

  Sipas vendimit, Zemaj vepron në cilësinë e shefit të misionit në raport me çështjen për të cilën është emëruar, sipas pikës 1 të këtij vendimi.Mbështetur në ligjet dhe rregulloret me të cilat funksion MPJD, një pozitë e tillë nuk parashihet. Sipas rregullores, caktimi në detyra specifike në misionet jashtë vendit bëhet sipas nevojës që mund të kërkohet nga Ministria.

  MPJD e ka arsyetuar emërimin duke thënë se, Zemaj i ka kaluar të gjitha procedurat e gradimit dhe se i njëjti është pjesë e shërbimit të jashtëm prej vitit 2009. Sipas tyre, në prill të vitit 2020, Komisioni i themeluar nga ish Ministri i MPJD-së, Glauk Konjufca për përgatitjen e listës me kandidatët të cilët i plotësojnë kriteret, për caktimin në detyrë në postet vakante, të shpallura me datë 31 mars 2020, kishte rekomanduar Zemajn për të shërbyer në Ambasadën respektive.

  MPJD ka thënë se, Ambasadori Zemaj do të jetë përgjegjës me funksion për mbulimin e çështjeve që kanë të bëjnë me marrëdhëniet me BE-në.

  Në shumicën e vendeve të BE-së, Kosova i ka ambasadorët e akredituar, përfshirë edhe Brukselin, që është kryeqendra e institucioneve evropiane.Grada diplomatike ambasador miratohet nga presidenti, me propozimin e Qeverisë.KOHA ka kërkuar sqarime edhe nga Presidenca, por nuk ka marrë përgjigje. Astrit Zemaj ishte graduar nga Thaçi edhe në vitin 2016, pak kohë pasi ishte vendosur në krye të Presidencës, edhe me pjesëmarrjen në votim të ish-deputetit të LDK-së, Armend Zemajt. Pa kaluar në komisionin përkatës për grada, Thaçi e kishte avancuar Astrit Zemajn nga pozita e konsullit, në atë të zëvendësambasadorit në Berlin.

  Në lidhje me procesin e gradimit dhe emërimet e reja nuk është në dijeni Komisioni Parlamentar për Punë të Jashtme. Kryetarja e këtij komisioni, Time Kadriaj, i ka thënë KOHËS se nuk kanë mundur të mbajnë mbledhje për shkak të pandemisë, teksa ka shtuar se do ta ftojnë ministren Haradinaj në raportim.Edhe anëtarja nga radhët e Vetëvendosjes, Fitore Pacolli, thotë se nuk kanë marrë asnjë informatë lidhur me emërimet dhe gradimet që ka bërë MPJ. Sipas saj, jotransparenca e ka shoqëruar procesin edhe në të kaluarën, teksa për emërimin e Zemajt thotë se po shpiken pozita të reja për ta rehatuar e mirëmbajtur koalicionin.

  “Kjo nuk është diçka e re për këta të klubit të stërvjetruar politik. Këtë e kanë bërë edhe në të kaluarën, kur kanë graduar në mënyrë jotransparente e pa respektuar procedurat ligjore familjarë e të afërm, për t’i avancuar interesat e tyre private e partiake. Gradimi i z. Astrit Zemaj në ambasador për vendet e BE-së tregon sa poshtë kanë rënë. Këta shpikin pozita të reja për ta rehatuar e mirëmbajtur këtë koalicion.

  Cila do të jetë detyra e ambasadorit për vendet e BE-së? Çfarë do të bëhet me ambasadorët në Berlin, Paris, e Bruksel? Po ashtu, nuk është hera e parë që z. Zemaj avancohet në pozitë në mënyrë jotransparente dhe jomeritore. Ne vitin 2016, ministri i Punëve të Jashtme, atë kohe Hashim Thaçi, pati graduar atë nga këshilltar në zëvendësambasador”, ka thënë ajo.Vëzhgues të punës së shërbimit të jashtëm thonë se përfituesit më të mëdhenj nga procesi i gradimit janë ata që kanë lidhje me partitë në pushtet. Leonora Kryeziu nga Instituti i Prishtinës për Studime politike thotë se kur MPJD shpik pozita të reja që nuk parashihen ligj do të duhej së paku të japë sqarime për to.Shërbimi i jashtëm vazhdon të jetë i politizuar, ku të fuqishmit e partive në pushtet kanë rehatuar familjarë e militantë partiakë.

  Më mirë në Kosovë se në Gjermani
  Nga Rubrika
  Lajme03 Mars 2024
  Një 70-vjeçar është gjetur pa shenja jetë në fshatin Sllovi të Lipjanit. Zëdhënësi i Policisë së Kosovës, Daut Hoxha, ka deklaruar se...
  Lajme03 Mars 2024
  Për çështjen e Ligjit për Shëndetin Riprodhues dhe Fertilizimin e Asistuar, Besa Gaxheri është shprehur e ‘habitur’ se si ‘një a dy...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, nesër bashkë me ministrin e Infrastrukturës Liburn Aliu, do të jenë në terren. Bëhet fjalë për fillimin...
  Të tjera
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeministri Albin Kurti, priti sot në takim antropologen, Janet Reineck. Në njoftimin e lëshuar nga Qeveria e Kosovës thuhet se Reineck është...
  Sport03 Mars 2024
  Pep Guardiola ka lartësuar Phil Foden në qiellin e shtatë pas paraqitjes brilante në fitoren 3-1 të Manchester Cityt përballë Manchester United...
  Lajme03 Mars 2024
  Zëdhënësi i Dhomave të Specializuara të Kosovës në Hagë, Michael Doyle ka treguar se këtë vit do të përfundoj në shkallë të...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  Një seri shpërthimesh kanë tronditur Krimenë, pas një sulmi të raportuar me dron ukrainas në gadishullin i cili u aneksua nga Rusia...
  Bota/Rajoni03 Mars 2024
  NATO ka filluar në Detin Mesdhe një stërvitje masive kundër nëndetëseve. Operacioni pranë brigjeve të Siçilisë është bërë edhe më urgjent për...
  Lajme03 Mars 2024
  Kryeshefi ekzekutiv i Kompanisë Rajonale të Ujësjellësit (KRU) në Gjakovë, Hasan Krasniqi, është arrestuar në një pikëkalim kufitar në perëndim të Bullgarisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.