×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vdes në moshë 16-vjeçarja alpinistja e shpallur kampion bote, rrëzohet nga një shkemb

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Atletja e shpallur kampione bote, Luce Douady ka vdekur në moshën 16-vjeçare pasi u rrëzua nga një shkemb 500 metra në Alpet Franceze.

  Ajo ka ndërruar jetë ndërkohë që eksploronte malet me miqtë e saj pranë qytetit jug-lindor të Grenoble.

  “Humbja e saj është mjaft e dhimbshme dhe e trishtë për komunitetin e ngjitjes”, tha Federata Franceze për ngjitje në mal (FFME).

  “Luce ishte një atlete e re shumë premtues për ekipin francez të ngjitjes. Ajo ishte vetëm 16 vjeç dhe e ardhmja e saj ishte para. Sot, e gjithë federata është në zi”.

  Ajo ishte kampionia më e re e botës, një disiplinë ngjitje që do të jetë pjesë e Lojërave Olimpike në Tokio.

  Federata Ndërkombëtare e Ngjitjes së Sportit e përshkroi atë si një “atlete të shkëlqyer dhe të talentuar”.

   

   

  Atdhe Xharavina eliminohet nga Big Brother VIP Kosova
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Kryeministri Edi Rama ka bërë një postim në Facebook për samitin Ukrainë-Evropa Juglindore që u mbajt ditën e sotme në Tiranë. “Një...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Gjatë qëndrimit në Belfast të Irlandës Veriore, Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjithashtu vizitoi shkollën Nettlefield, për të parë nga afër dhe...
  Lajme28 Shkurt 2024
  “Fitorja e Ukrainës është fitore e Evropës!”. Kështu ka thënë presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, pas samitit për Ukrainën që u mbajt...
  Vip28 Shkurt 2024
  Partnerja e Kanye West, Bianca Censori mund të përballet me burg ose një gjobë prej 15,000 euro pasi theu ligjin e ekzibicionizmit...
  Vip28 Shkurt 2024
  Çifti i krijuar në “BBVK”, Lumbardh Salihu dhe Kader Kicaj po vazhdojnë romancën edhe pas daljes nga ky format. Mirëpo, duket se...
  Sport28 Shkurt 2024
  Amir Rrahmani ka gjetur golin e radhës në Serie A. Kapiteni i Kosovës shënoi golin e barazimit për Napolin në ndeshjen ndaj...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Kuvendit të Kosovës, Glauk Konjufca, bëri homazhe dhe vendosi lule në kompleksin e varrezave të Likoshanit dhe Qirezit, në përkujtim dhe...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.