Bota/Rajoni

Vdes infermierja që refuzoi të vaksinohej, la pas dy fëmijë me nevoja të veçanta

Vdes infermierja që refuzoi të vaksinohej, la pas dy fëmijë me nevoja të veçanta
08:24 | 22 Shtator 2021

Një infermiere në Idaho, nënë e dy fëmijëve me nevoja të veçanta, ka vdekur nga COVID-19 pasi refuzoi të vaksinohej dhe gjithashtu u bëri thirrje të dashurve të saj që mos ta bëjnë një gjë të tillë.

Natalie Rise, 46 vjeç, vdiq më 22 gusht, pak pasi nëna e saj e pavaksinuar u dërgua gjithashtu në spital me COVID-19.

Infermierët e zgjuan nënën e Natalie nga koma e shkaktuar nga mjekësia për t’i treguar asaj për vdekjen e vajzës së saj.

Tani vëllai i Natalie, Daryl Rise, ka lënë punën e tij për t’u kujdesur për dy fëmijët e saj.

Natalie, një infermiere e regjistruar nga Coeur d’Alene, kishte punuar si punëtore e kujdesit shëndetësor në shtëpi para se të linte punën për binjakët e saj 10 vjeçar me nevoja të veçanta. Binjakët, një djalë dhe një vajzë, kanë sindromën Joubert, një çrregullim gjenetik që zakonisht përfshin mungesën e kontrollit të muskujve, modelet jonormale të frymëmarrjes, apnea e gjumit, lëvizjet jonormale të syve dhe gjuhës dhe tonin e ulët të muskujve. Djali i saj ka bërë disa operacione të mëdha në tru.

Por pavarësisht trajnimit të saj dhe dy fëmijëve me kushte mjekësore nën kujdesin e saj, Natalie nuk pranoi të vaksinohej kundër COVID-19.

Natalie tha se nuk kishte pasur studime të mjaftueshme mbi vaksinën. Disa nga anëtarët e familjes së saj duket se i dëgjuan lutjet e saj kundër vaksinës, përfshirë nënën e saj, e cila është gjithashtu e pavaksinuar, transmeton Klankosova.tv.

Loja e madhe ka filluar nga 31 Janar dhe vazhdon deri me 2 Shkurt në Petrol Company

Të tjera