×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vazhduan edhe gjatë natës luftimet mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, raportohet për të vrarë

  FrontOnline
  29 Shtator 2020

  Sipas një njoftimi të Ministrisë së Mbrojtjes së Azerbajxhanit, të publikuar të martën në mëngjes, gjatë natës së kaluar ka pasur luftime me artileri të rëndë mes forcave azere dhe armene.

  Përmes një deklarate, kjo ministri tha se forcat armene u përpoqën t’i kthejnë nën kontroll pozicionet e humbura në rajonet kufitare Fuzuli-Jabrayil dhe Agdere-Terter, shkruan Anadolu.

  Megjithatë, kundërpërgjigjja me zjarr nga trupat e Azerbajxhanit i bëri të dështojnë përpjekjet e azerëve, thuhet në deklaratë.
  Aty thuhet se forcat e Azerbajxhanit e kanë shkatërruar një kolonë të automjeteve të blinduara armene, të cilat dolën nga fshati Madagiz.

  Për më tepër, ministria tha se ushtarët azerë i shkatërruan një tank dhe një automjet të armenëve të martën në mëngjes, duke i neutralizuar 10 ushtarë.

  Ministria e Mbrojtjes gjithashtu tha se operacioni për ta pastruar qytetin Fuzuli nga trupat armene është duke vazhduar dhe katër tanke të armikut janë shkatërruar.

  Përleshja e armatosur mes dy shteteve të Kaukazit Jugor shpërtheu të dielën. Palët e kanë akuzuar njëra-tjetrën për nisje të konfliktit, i cili nuk është i pari mes tyre. Përleshje vdekjeprurëse mes këtyre shteteve pati edhe në korrik të këtij viti dhe konflikti i ngrirë ekziston de fakto që nga viti 1991.

  Njoftimet nga KEDS për punimet në rrjet, vendet që do të mbesin pa rrymë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një tërmet është regjistruar rreth orës 22:22 në Tiranë, i cili raportohet të ketë qenë i magnitudës 2.4 të shkallës Rihter Sipas...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Një 15 vjeçar shqiptar është arrestuar nga policia greke pasi qëlloi me thikë një bashkëmoshatar të tij grek. Ngjarja ka ndodhur mbrëmjen...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Janë pajisur me urdhër mbrojtës dy persona në Korçë, pasi që dy 52-vjeçarë kanë ushtruar dhunë ndaj tyre. Njëri ushtronte dhunë nga...
  Të tjera
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Pas Vrapçishtit dhe takimit me banorët e malësisë së Tetovës, Fronti Evropian, tubimin qëndror sonte e ka mbajtur në Shkup në Sheshin...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Vip21 Prill 2024
  Xhuli dhe Blero janë dy personazhe të njohura në vendin tonë. Të dy përjetuan një aventurë të njejtë, rrugëtimin në “Big Brother”....
  Vip21 Prill 2024
  Ledjona Xheladinaj, gazetarja që ishte një prej protagonisteve në këtë edicion të tretë të Big Brother VIP, ishte e ftuar pasditen e...
  Lajme21 Prill 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka reaguar pasi dështoi iniciativa për shkarkimin e kryetarëve në katër komunat veriore. Pasi pjesëmarrje në votime...
  Bota/Rajoni21 Prill 2024
  Imami Ahmed Kalaja deklaroi sot se ka një familje të madhe. Kalaja tha se është baba i 10 fëmijëve. Imami tha se...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.