×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vala rekorde e nxehtësisë në Arktik ndezë pyjet e Siberisë

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Një valë e nxehtësisë në Siberi të Rusisë ka bërë që ky rajon plot pyje të rrezikohet nga shumë zjarre.

  Shifrat nga agjencia Avialesookhrana e Rusisë, agjenci për menaxhimin e zjarreve pyjore, zbuloi se po digjen 1.15 milionë hektarë pyje nëpër rajone ku zjarrfikësit nuk mund të arrijnë.

  Rajoni më se keqi i prekur është Republika Sakha, ku gjendet qytetit Verkhoyanks. Në këtë vend më 20 qershor u raportua temperatura rekorde prej 38 gradë celsius, dhe nëse konfirmohet, do të jetë dita më e ngrohtë që është regjistruar ndonjëherë në Arktik, shkruan Independent, transmeton KOHA.

  Imazhe të këtij rajoni nga Copernicus Climate Change Service tregojnë Siberinë të mbuluar me një ngjyrë të ndezur të portokalltë dhe të kuqe për shkak temperaturave të larta. Sipas kësaj agjencie, muaji që shkoi ishte më i ngrohti i regjistruar globalisht, ku në Siberi shkoi deri në 10 gradë celsius përmbi normales.

  Por temperaturat kanë qenë jashtëzakonisht të ngrohta që nga janari në këtë rajon. Amber Soja nga NASA e cila ka bërë hulumtime në teren në këtë rajon tha: “Në këtë pjesë të Siberisë, shenjat e ndryshimit klimatik tashmë janë këtu dhe po ndodhin. Nuk është diçka nga e ardhmja e largët”.

  Arktiku është rajoni që po ngrohet më së shpejti në botë, sa dyfishi i rajoneve tjera. Pos zjarreve, kjo po shkakton edhe degradimin e akullnajave dhe erozionin e brigjeve, duke ngritur alarm dhe brenga për stabilitetin strukturor të rajonit si dhe kafshët që jetojnë atje.

  “Frika ime është përballja me publikun”, thotë banori/banorja i/e 12-të i/e BBVK
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Liderët e Grupit të Shtatë (G7) vendeve më të industrializuara nuk e diskutuan fare propozimin e presidentit rus, Vladimir Putin, për paqe...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  Një avion luftarak rus e shkeli shkurtimisht hapësirën ajrore të Suedisë në lindje të ishullit baltik, Gotland, të premten dhe u konfrontua...
  Bota/Rajoni15 Qershor 2024
  MPB njofton se në territorin e Shkup gjatë ditës dhe natës së kaluar janë sanksionuar 132 drejtues mjetesh, nga të cilët 12...
  Të tjera
  Lajme15 Qershor 2024
  Petrit Selimi, analist dhe ish-zëvendësministër i Punëve të Jashtme i Kosovës, ka komentuar intervistën relativisht të gjatë të Milorad Dodikut, president i...
  Sport15 Qershor 2024
  Kombëtarja e Italisë ka përmbysur gjithçka ndaj Shqipërisë. Pasi barazuan me Bastonin në minutën e 11-të, Azzurri ka shënuar edhe golin për...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shqipëria ka kaluar në avantazh ndaj Italisë në ndeshjen hapëse të tyre në Kampionatin Evropian 2024, e vlefshme për grupin B. Në...
  Lajme15 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara dhe NATO-ja kanë qëndrime të ndryshme lidhur me përdorimin e armëve perëndimore nga Ukraina për të goditur objektiva ushtarake...
  Lajme15 Qershor 2024
  Drejtuesit e vendeve të G7 përfunduan takimin e nivelit të lartë me paralajmërimin më të fortë të bërë deri më tani Kinës,...
  Lajme15 Qershor 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani në Samitin e Paqes për Ukrainën në Zvicër, është takuar me zëvendëspresidenten e Shteteve të Bashkuara, Kamala...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.