×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Vala e pazakontë e nxehtit në Siberi po çudit banorët, as kafshët nuk e përballojnë

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Temperaturat e larta rekord në Siberi mund të bëhen shkak këtë vit për zjarre dhe për shtimin në atmosferë të sasisë së karbonit, çka do të përkeqësojë më tej krizën e ngrohjes globale.

  Qytetet më veriore të Rusisë po regjistrojnë temperatura rekord për stinën, me një klimë që po i ngjason më shumë shteteve të tropikut sesa atyre arktike.

  Më 20 qershor, qyteti i Verkojanskit në Siberi shënoi temperaturën 38 gradë Celsius, një rekord absolut për rajonin.

  Ndërsa shifra pritet të konfirmohet nga Organizata Botërore e Meteorologjisë, ekspertët janë të shqetësuar teksa konsultojnë hartat që tregojnë se zonat e Rusisë ndodhen në mesin e një vale të nxehtë që ka përfshirë tërë brezat e Arktikut.

  Nxehtësia ekstreme po rrezikon krijimin e vatrave të zjarrit që me afrimin në kënetat, moçalet dhe pyjet e zonës, mund të lëshojë në atmosferë depozita karboni që do të rritin sasinë e gazrave serrë.

  Temperaturat e larta po çudisin edhe vetë banorët.

  As kafshët nuk e përballojnë mirë motin e nxehtë.

  Shkencëtarët besojnë se ndryshimet klimatike në Arktik po përparojnë dy herë më shumë sesa në pjesën tjetër të botës.

  Me rritjen e temperaturave, dhe me shkrirjen e borës polare dhe akujve, janë zhveshur gjithnjë e më shumë zona rreth Polit të Veriut të cilat tani e thithin nxehtësinë më shpejt duke kontribuar në ngrohjen më tej të planetit.

  Që nga viti 1970, zona akullnajore e Arktikut është reduktuar me gati 70 për qind gjatë stinëve të verës duke arritur vitin e kaluar përmasat më të vogla historike.

  Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Policia hungareze ka arrestuar një shtetas kosovar pasi e kapi duke tentuar të kontrabandonte 11 kilogramë marihuanë në Hungari përmes kufirit serbo-hungarez....
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Si pasojë e aktivizimit të një pajisjeje shpërthyese në Cetinje të Malit të Zi, janë vrarë dy persona dhe tre të tjerë...
  Bota/Rajoni20 Qershor 2024
  Emisari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë – Serbi, Miroslav Lajçak gjatë vizitës së tij në Beograd është takuar me ministrin e...
  Të tjera
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryenegociatori i Kosovës për dialogun me Serbinë, Besnik Bislimi, ka thënë se Kosova është një shtet i cili synon anëtarësimin në OKB,...
  Sport20 Qershor 2024
  Kombëtarja e Francës e ka nisur me fitore Kampionatin Evropian pasi mposhti Austrinë me rezultat minimal 1-0. Francezët u frikësuan kur ylli...
  Lajme20 Qershor 2024
  Minatorët e Trepçës, sërish kanë hyrë në grevë për arsye të ngjashme si herën e fundit – të njëjtëve s’u janë ekzekutuar...
  Lajme20 Qershor 2024
  Me një baner ku shkruante “Krejt dhe drejt nuk është kryeministër”, disa banorë të fshatit Shipitullë të Obiliqit, kanë protestuar para objektit...
  Lifestyle20 Qershor 2024
  Teksa termometri duket se është “çmendur” dhe temperaturat jashtë janë tepër të larta, me siguri që edhe ju jeni nga ata persona...
  Lajme20 Qershor 2024
  Kryeministri Albin Kurti, me ftesë të përfaqësuesit të posaçëm gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manual Sarrazin, dje ka qenë për vizitë në Portin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.