[wp-story]

Lajme

Ulja e temperaturave rrit numrin e pacientëve në QKUK

Ulja e temperaturave rrit numrin e pacientëve në QKUK
14:09 | 03 Nëntor 2019

Me uljen e temperaturave dhe ndryshimin e stinëve rriten edhe numri i vorozave.

Ditët e fundit vendi ynë është përshkruar nga temperature më të ulta çka sjellë edhe fluks më të lartë pacientëve në QKUK.

Avdush Bajgora Specialist i Mjeksisë Emergjente në QKUK në një prononcim për Gazeta Blic ka treguar se ditët e fundit ka patur një fluks më të lartë të pacientëve në QKUK .

“ Virozat e stinës janë prezente gjatë ndryshimit të kohës  dhe atakojnë kryesisht të sëmurët kronikë dhe fëmijët. Preferohen sa më shumë që personat tu largohen mjegullave kryeisht personat me imunitet të dobësuar. Ndryshimi i menjëhershëm i kohës ska jellë dhe rritje të këtyre rasteve, kryesisht tek personat me sëmundje kronike, respiratore dhe kardiake .

Bajgora tregon edhe simptomat që shfaqen tek pacientët që përfshihen nga këto viroza.

“Infeksionet virale janë infeksione që zakonisht derisa paraqiten simptomat sekondare shkojnë pa antibiotiK. Por kur kalohet nga infeksioni viral në bacterial me skuqje dhe temperature jepet kryesisht terapi simptomatike “ tha Bajgora për Gazeta Blic.

Pas një veshte tepër të nxehtë ditët e fundit kanë filluar të ulen ndjeshëm temperaturat.

Gjatë mesit të këtij muaji pritet që mbi vendin tone të kemi edhe reshjet e para të bores.

“Petrol Company” ndihmon më shumë se 200 familje për festën e Fitër Bajramit (VIDEO)

Të tjera