×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Tre muaj vonesë, Ulqini ende pret shtatoren e Skënderbeut

  FrontOnline
  16 Qershor 2020

  Komuna e Ulqinit është vonuar tre muaj në ngritjen e shtatores së Skënderbeut, ndonëse për këtë janë plotësuar të gjitha kushtet.

  Sipas gazetës malazeze, Vijesti, ulqinakët ende nuk e dinë se kur në rrethin në afërsi të komunës do të lëshojë shtat shtatorja e heroit shqiptar.

  Drejtuesit e komunës heshtën sa i takon përmendjes së emrit të Skënderbeut, pasi kuvendi komunal në dhjetor miratoi propozimin për ngritjen e shtatores. Ministria e Kulturës më pas dha pëlqimin për këtë.

  Një zyrtar ka thënë për Vijesti, në kushte anonimiteti, se përurimi i shtatores do të bëhet me shumë mundësi para zgjedhjeve.

  “Dyshoj se patriotizmi do të zgjohet rastësisht pikërisht atëherë”, ka thënë zyrtari.

  Kryetari i Ulqinit, Loro Nrekiq nuk është përgjigjur, ndërsa nuk është vënë kontakt nga gazeta e Malit të Zi as me iniciatorët nga organizata “Gjon Buzuku”.

  “Kuvendi ka bërë atë që mund të bëjë, ndërsa mua aktualisht ende askush nuk më ka njoftuar për datën se kur monumenti mund të ndërtohet”, ka thënë kryetari i Kuvendit Komunal të Ulqinit, Ilir Çapuni.

  Sipas gazetës Vijesti, drejtuesit e Ulqinit kanë dilema nëse shtatorja e Skënderbeut të kthehet me fytyrë kah deti apo në anë të tjera.

  Shtatorja do të jetë e derdhur në bronz, do të jetë e lartë 1,5 metra dhe në piedestal prej 3,5 metra. Projektin e ka bërë Shpëtim Maraj nga Ulqini. Emri i Skënderbeut do të shkruhet në shtatore në gjuhen shqipe dhe gjuhën malazeze.

  Afati i ngritjes së shtatores ka përfunduar në mars. Sipas vendimit paratë do të sigurohen nga diaspora e bashkuar në fondacionin “Simon Filipaj” dhe në organizatën “Gjon Buzuku”.

  Shtatorja duhet të jetë kopje e asaj në Tiranë.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu tha se forcat e armatosura të vendit të tij vranë rreth gjysmën e komandantëve të Hamasit gjatë operacioneve...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Një ngjarje e shokuese, ka ndodhur në SHBA ku një 13 vjeçar ka vrarë nënën e tij me thikë dhe më pas...
  Të tjera
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i Kosovës, Behgjet Pacolli ka reaguar sërish për vrasjen e Liridona Ahmetaj. Ai ka reaguar ashpër kundrejt deklaratave të ndryshme që...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Paneli i Gjykatës së Apelit të Gjykatës Speciale në Hagë më 14 dhjetor do ta shqiptojë aktgjykimin në rastin e Salih Mustafës....
  Bota/Rajoni06 Dhjetor 2023
  Ish-presidenti i SHBA-së, Donald Trump tha se, nëse ai kthehet në pushtet në vitin 2025, ai nuk do të jetë diktator "përveç...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Parashkrimi i numrit të madh të lëndëve, vazhdon të jetë sfida kryesore në sistemin e Drejtësisë. Këtë e theksoi hulumtuesi i lartë...
  Lajme06 Dhjetor 2023
  Takimi i kryeministrit Albin Kurti me njësitin elitar të Policisë së Kosovës më 15 nëntor përfundoi pa sukses. Pas këtij takimi, ky...
  Ekonomi06 Dhjetor 2023
  Policia e Kosovës, në asistimin e Njësitit Anti-kontrabandë nga Dogana e Kosovës dhe ATK-së me qëllim të luftimit të Ekonomisë jo formale,...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.