×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  “Transmetuesit e heshtur” mund të jenë përgjegjës për gjysmën e të infektuarve me koronavirus

  FrontOnline
  07 Korrik 2020

  Një studim i publikuar nga Akademia Kombëtare e Shkencave Amerikane zbuloi se “transmetuesit e heshtur” mund të jenë përgjegjës për gjysmën e të infektuarve në Shtetet e Bashkuara.

  Shprehja “bartës i heshtur” do të thotë që virusi transmetohet përmes individëve asimptomatikë ose para-simptomatikë, të cilët janë më të vështirë për tu zbuluar.

  Studimi, i udhëhequr nga Alison Galvani nga Universiteti Yale dhe kolegët e saj, përdornin modele të transmetimit të koronavirusit dhe hulumtim ekzistues që tashmë treguan se infeksionet asimptomatike përbënin 17.9 deri në 30.8 përqind të të gjitha infeksioneve.

  Bazuar në këto të dhëna, ekipi zbuloi se individët parakontaktivë mund të kryejnë 47 deri 48 përqind të transmetimit, dhe individë asimptomatikë 3.4 në 6.6 përqind të transmetimit.

  Ekipi zbuloi se edhe izolimi aktual i të gjitha rasteve simptomatike nuk do të ishte i mjaftueshëm për të kontrolluar përhapjen.

  Autoritetet duhet të identifikojnë dhe izolojnë më shumë se një të tretën e “transmetuesve të qetë” të virusit, si dhe të gjitha rastet simptomatike, për të parandaluar një epidemi.

  Studiuesit vunë në dukje nevojën për të testuar dhe kërkuar kontaktet për të zvogëluar transmetimin e infeksionit dhe për të zbutur masat.

  Çmime më të lira të naftës dhe oferta fantastike në Petrol Company
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Sabreen ishte e vdekur para se ta shikonte apo ta mbante foshnjën e saj, shkruan BBC. Nëna e re e kishte mbajtur për...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Mangësitë me pavarësinë dhe integritetin e gjyqësorit; mungesa e mediave të pavarura; dhe korrupsioni në të gjitha nivelet e qeverisjes, në organet...
  Bota/Rajoni22 Prill 2024
  Një ekspert i OKB-së ka paralajmëruar se ekziston rreziku që sëmundjet mendore të manifestohen pas disa vitesh në mesin e banorëve të...
  Të tjera
  Lajme22 Prill 2024
  Pas dështimit të zgjedhjeve në veri, analisti Visar Ymeri ka thënë se nuk është “sovrane” qeverisja në atë vend ku kundërshtohet nga...
  Lajme22 Prill 2024
  Antigona Emini, aktiviste e PDK-së, është ndarë nga jeta në moshë të re. Dega e PDK-së në Gjilan ka shprehur ngushëllime për...
  Lajme22 Prill 2024
  Me Fahrije Hoti, Shyhrete Tahirin në njërën anë, e me Vasfije Krasniqin e Elhame Muçollin në anën tjetër, presidentja Vjosa Osmani paralajmëroi...
  Sport22 Prill 2024
  Gazetari italian Mirko Di Natale ka konfirmuar se Juventusi ka shprehur interesim për transferimin e sulmuesit kosovar Edon Zhegrova. ‘Bianconerët’ janë duke...
  Lajme22 Prill 2024
  Nol Nushi nga PSD-ja ka thënë që Partia Demokratike e Kosovës ka rënë në lojën e kryeministrit, Albin Kurti dhe se PDK-ja...
  Lajme22 Prill 2024
  Situata në Kosovë u diskutua në seancën e Këshillit të Sigurimit të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Vendi u përfaqësua nga presidentja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.