×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Tik-taket e plleshmërisë bien edhe për meshkujt

  FrontOnline
  17 Qershor 2020

  Plleshmëria e meshkujve fillon të bie rreth viteve të dyzetave të jetës së tyre dhe shumë më shpejt bie tek ata që pinë duhan, drogohen apo kanë peshë të shtuar të trupit.

  Me hulumtimet e kryera pak kohë më parë është vërtetuar se, vetëm dy për qind e australianëve, mendojnë se vjetët janë të rëndësishme për plleshmëri. Mirëpo, mosha dhe stili i jetës ndikojnë në kualitetin e spermës dhe në gjasat për t’u bërë prind, ka dëshmuar studimi.

  Anne Clark nga shoqata australiane për plleshmëri thotë që plleshmëria e meshkujve zakonisht është vërtetuar sipas numrit të spermatozoideve, mirëpo doktorët kanë ardhur në përfundim se, faktor i rëndësishëm është edhe dëmtimi i spermës së ADN-së, transmeton Telegrafi.

  Nëse 20 për qind e spermës është “e fragmentuar” gjasat për tu bërë prind janë dukshëm më të vogla.

  Me dëmtimin e ADN-së janë të lidhura mënyrat e jetesës siç janë konsumimi i alkoolit, pirja e duhanit dhe pesha e madhe trupore.

  Sipas Clark, ndryshimi i stilit të jetës mund të rris kualitetin e spermës dhe gjasat për t’u bërë prind, mirëpo më e mira do të ishte që të mos shtyhet vendimi për t’u bërë prind.

  “Më së miri do të ishte që çiftet të analizojnë mundësinë e fillimit të familjes sa më herët, atëherë kur plleshmërinë e kanë në nivel optimal”, ka thënë Clark.

  Në këto vende nuk do të ketë rrymë për shkak të punimeve
  Nga Rubrika
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Organizëm më rezistent kanë njerëzit me grupin e gjakut 0. Kanë më pak shanse të vuajnë nga sëmundje kardiovaskulare, si goditje në...
  Lifestyle04 Tetor 2023
  Dashi: E nesërmja do të fillojë mirë, por më pas në mbrëmje do të keni një rënie të lehtë energjie e cila...
  Lifestyle03 Tetor 2023
  Ngrënia e një molle në ditë ndihmon në djegien e yndyrës së barkut dhe mund të kontribuojë në humbjen e peshës që...
  Të tjera
  Lajme04 Tetor 2023
  Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Anton Quni, lidhur me sulmin terrorist në Banjskë, veri të Kosovës, më 24 shtator, ka...
  Lajme04 Tetor 2023
  Kryeministri i vendit, Albin Kurti, ka pritur në takim ministrin gjerman të Ushqimit dhe Bujqësisë, Cem Ozdemir. Atë e ka njoftuar për...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Milan Radojiçiqi i cili ishte organizatori i sulmit në Banjskë të Zveçanit dje u arrestuar nga shtetit serb....
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-këshilltari i Thaçit, Bekim Çollaku, tha se informaat që i posedon kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, nuk i posedojnë liderët e Kosovës....
  Sport04 Tetor 2023
  Zyrtari i VAR-it, Darren England, nuk do të ndajë drejtësinë në asnjë ndeshje të Liverpoolit për pjesën tjetër të sezonit pas përfshirjes...
  Lajme04 Tetor 2023
  Ish-kryetari i Gjykatës Kushtetuese, Enver Hasani, ka thënë se Kosova nuk duhet të prodhojë raport të njëanshëm lidhur me agresionin në Banjskë...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.