×
 • Lajme
 • Lajme

  The Guardian: Nisja e proceseve në Speciale mund të ketë ndikim të thellë mbi Kosovën

  FrontOnline
  30 Shtator 2020

  Nisja e proceseve të zvarritura gjyqësore në Speciale mund të ketë ndikim të thellë mbi Kosovën dhe raportet e tensionuara të saja me Serbinë, ka shkruar e përditshmja britanike, “The Guardian” në raportin e saj rreth zhvillimeve në Kosovë të lidhura me Specialen.

  Gjatë javës së kaluar, Dhomat e Specializuara për Kosovën kanë urdhëruar arrestimin e tre personave. Salih Mustafa është i arrestuari i parë nga Specialja, pas konfirmimit të aktakuzës ndaj tij, përderisa krerët e OVL-së së UÇK-së, Hysni Gucati e Nasim Haradinaj dyshohen për frikësim të dëshmitarëve, hakmarrje dhe shkelje të fshehtësisë së procedurës.

  “Fillimi i procesit të zvarritur mund të ketë efekt të thellë mbi Kosovën dhe raportet e tensionuara të saja me Serbinë. Në qershor, presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, u akuzua nga Prokurori i Specializuar për krime lufte dhe krime kundër njerëzimit. Akuzat ende nuk janë konfirmuar prej gjyqtarit. Thaçi është marrë në pyetje rreth akuzave gjatë korrikut dhe e ka proklamuar pafajësinë e tij”, shkruan britanikja.

  “The Guardian” në vazhdim rikujton se pikërisht këto akuza bënë që Thaçi të mos merrte pjesë në ceremoninë e nënshkrimit të marrëveshjes në Shtëpinë e Bardhë me homologun e tij serb, Aleksandar Vuçiq.

  “Marrëveshja në fund u nëshkrua më 4 tetor nga kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, por tensione të konsiderueshme mbesin, teksa as Serbia dhe as përkrahësit e saj, përfshirë Rusinë dhe Kinën, deri më tani nuk e kanë njohur pavarësinë e Kosovës”, shkruan “The Guardian”.

  KEDS njofton se këto vende do mbesin pa energji elektrike
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.