×
 • Lajme
 • Lajme

  Tahiri: Thaçi e Veseli gjithmonë ia kanë shuar ëndrrat Surroit, prandaj është shfrenuar

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Ish-Ministri i Drejtësisë nga radhët e PDK’së, Abelard Tahiri ka thënë se Hashim Thaçi e Kadri Veseli, si drejtues të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, ia kanë prishur përgjithmonë shumë ëndrra Veton Surroit.

  Sipas tij, Veton Surroi sot shfrenohet nga entuziazmi, sepse për shkak të Thaçit e Veselit i janë shuar përgjithmonë ëndrrat jugosllave me të cilat është ngjizur.

  “Ia kanë prishur ëndrrën e mëkëmbjes së Jugosllavisë, ëndrrën e Beogradit si epiqendër kulturore dhe politike të gravitimit të shqiptarëve, ëndrrën e orientimit titist të shoqërisë sonë të lirë. Hashim Thaçi e Kadri Veseli, si drejtues të UÇK-së, e kanë nxjerrë Kosovën nga periferia e historisë dhe e kanë bërë atë histori të suksesit, të pastër, të drejtë, të rreshtuar pro demokracisë dhe Perëndimit”, ka shkruar Tahiri.

  Ndryshe, Zyra e Prokurorit të Specializuar ka njoftuar dje se ka dorëzuar aktakuzë ndaj presidentit Hashim Thaçi dhe kreut të PDK-së, Kadri Veseli. Aktakuza pretendon se Thaçi dhe Veseli dyshohen se janë përgjegjës për vrasjen e 100 personave.

  Në njoftimin nga Haga thuhet se një gjykatës i procedurës paraprake është duke e shqyrtuar aktakuzën dhe do të marrë vendim nëse do ta konfirmojë atë.

  Aktakuza është vetëm një padi penale e cila është rezultat i një hetimi të gjatë dhe dëshmon vendosmërinë e ZPS-së se mund t’i provojë të gjitha akuzat jashtë dyshimit të arsyeshëm.

  Zyrtare: Dyshekët e Comoditas produktet më të eksportuara nga Kosova për vitin 2023, dyfish më shumë se tjerët
  Nga Rubrika
  Lajme15 Korrik 2024
  Një top ofertë të pa parë deri më tash ka lansuar kompania numër një për turizëm në Kosovë Sharr Travel për në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Kurti takohet me drejtoren e NDI, ZKM: Diskutuan për zhvillimet në vend dhe në botë Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti e ka...
  Lajme15 Korrik 2024
  Agjencia për Informim dhe Privatësi, në kuadër të mbrojtjes së të dhënave personale të qytetarëve, përkatësisht mbikëqyrjen e zbatimit të Ligjit për...
  Të tjera
  Lajme15 Korrik 2024
  Salla e Kuvendit të Kosovës është në rinovim e sipër ndërsa Shefi i Kabinitetit të Glauk Konjufcës, Ilir Kërçeli njoftoi se tashmë...
  Lajme15 Korrik 2024
  Gjykata Speciale ka njoftuar se në rastin gjyqësor Januzi dhe të tjerët, është marrë vendim për kalimin e dosjes së çështjes dhe...
  Sport15 Korrik 2024
  Lamine Yamal nuk do ta harrojë kurrë eksperiencën e jashtëzakonshme që e pati në Euro 2024. Super-talenti i Barcelonës ishte sensacion në...
  Lajme15 Korrik 2024
  Deputeti i PDK-së, Ardian Kastrati, i ka reaguar kryeministrit Albin Kurti, i cili ka thënë se vrima nga e cila rridhte buxheti...
  Bota/Rajoni15 Korrik 2024
  Pushimet në Jug këtë vit janë më të shtrenjta se asnjëherë. Vlora, Saranda dhe zonat përreth tyre po përballen me një rritje...
  Lajme15 Korrik 2024
  Ambasadorët e shteteve më të fuqishme në botë u bën bashkë të dielën në Klan Arena. Ata shkuan për të parë finalen...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.