×
Etiketë: uÇkja
Lajme30 Shtator 2020
Ish komandanti i Zonës Operative të Drenicës në luftën e UÇK-së dhe kryetar i degës së PDK-së në Skenderaj në emisionin “Debat” të RTK-së ka thënë se UÇK-ja ka qenë një ushtri e cila gjatë...
Lajme30 Shtator 2020
Glauk Konjufca ka thënë se për arrestimet e krejt zhvillimet rreth Speciales, fajtore, është politika. UÇK-ja, sipas tij, është në pikën më të pambrojtur që ka qenë ndonjëherë. "Të gjithë ata që ka kanë përfaqësuar...
Lajme29 Shtator 2020
I ati i Fatmir Shehollit ishte vrarë në Kosovë në vitin 1997, por ai është ftuar për të dëshmuar në Gjykatën Speciale pavarësisht se legjislacioni e Speciales parasheh qe të trajtoj vetëm vrasjet e ndodhura...
Lajme27 Shtator 2020
Kryetari i PSD’së, Dardan Molliqaj, e ka sfiduar ish-Kryeministrin Albin Kurti lidhur me arrestimet e fundit të Gjykatës Speciale. Molliqaj e ka pyetur Kurtin se ku është sot ai dhe çka mund të bëhet tash...
Lajme27 Shtator 2020
Zëdhënësi i PDK-së, Avni Bytyçi, i është kundërpërgjigjur ish-kryeministrit, Albin Kurti.Ish-kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, gjatë ditës së sotme, akuzoi Partinë Demokratike të Kosovës (PDK), për themelimin e Gjykatës Speciale, duke thënë se ka qenë...
Lajme05 Shtator 2020
Në Vlahen të Hasit të Shqipërisë, që gjatë kohës të luftës priti me qindra pjesëtarë të Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, sot u zbulua një pllakë përkujtimore në shtëpinë e Alush Gradicës. Shtëpia e këtij të...
Lajme07 Gusht 2020
Kryetarja e Kuvendit të Kosovës, Vjosa Osmani ka deklaruar se UÇK-ja nuk ka nevojë të mbrohet nga krijuesit, nga vet populli shqiptar. Sipas saj, qytetarët e Kosovës kanë ndjenjë e respekt për luftën çlirimtare dhe...
Lajme31 Korrik 2020
Sa herë që festohet festa e Bajramit, bie në vemendje një fotografi e veçant e vitit 1999. Vitet e luftës në Kosovë, kanë qenë të vështira, por festat edhe pse në një situat të jashtëzakonshme...
Lajme25 Korrik 2020
Ish-ministri i Punëve të Jashtme të Gjermanisë, Joschka Fischer, në librin e tij “Vitet kuq e gjelbër” një pjesë të mirë të librin ia kushton edhe Kosovës. Fischer u bë ndër protagonistët kryesor të intervenimit...
Lajme03 Korrik 2020
Komuna e Bujanocit në Luginën e Preshevës ka reaguar ndaj pretendimeve që Zyra e Prokurorit Special ka ngritur për krime lufte kundër Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi, dhe kryetarit të PDK-së, Kadri Veselit. Në deklaratën...
Lajme02 Korrik 2020
Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj ka publikuar një shkrim për të kujtuar Deklaratën Kushtetuese të 2 Korrikut, të bërë nga deputetët kosovarë në vitin 1990. Haradinaj ka thënë se kjo deklaratë i kishte hapur rrugën...
Lajme02 Korrik 2020
Kryetari i AAK-së Ramush Haradinaj, ka publikuar një shkrim për të kujtuar Deklaratën Kushtetuese të 2 Korrikut, të bërë nga deputetët kosovarë në vitin 1990. Haradinaj ka thënë se kjo deklaratë i kishte hapur rrugën...
Lajme26 Qershor 2020
Deputeti i LVV’së, Hajrulla Çeku ka shkruar se barazimi i UÇK’së, me emra të përveçëm është njollosje e luftës çlirimtare dhe aspiratës së popullit shqiptar për liri, raporton Gazeta Express. Në një shkrim në Facebook,...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.