×
Etiketë: nxenes
Lajme01 Tetor 2020
Gjashtë raste të reja me koronavirus janë konfirmuar të mërkurën në Komunën e Podujevës.Sipas Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, 2 dy raste janë nga qyteti dhe nga një rast në fshatrat; Dumosh, Lladoc, Llapashticë e...
Bota/Rajoni30 Shtator 2020
Një tetori do të shënojë edhe zyrtarisht fillimin e vitit të ri shkollor 2020-21, me një muaj vonesë për shkak të gjendjes së krijuar me Covid 19. Një ditë para fillimit të mësimit, Ministrja Milla...
Lajme19 Shtator 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj ka njoftuar se disa mësimdhënës dhe nxënës të klasës së pestë të shkollës “Mustafë Venhari” në Vushtrri kanë rezultuar pozitiv me COVID-19. Me anë të një postimi në Facebook, Zemaj...
Lajme17 Shtator 2020
Mësimin në distancë gjatë pandemisë COVID-19 nuk e kanë ndjekur 9070 nxënës prej klasës së parë deri tek ajo e dymbëdhjetë. Ministri i Arsimit, Ramë Likaj në seancën e sotme plenare, tha se kjo ka...
Lifestyle15 Shtator 2020
Shumica e atletëve, veçanërisht vrapuesit, përballen me një pickim të pakëndshëm të syve në një moment si rezultat i djersës që rrjedh nga balli i tyre. Nëse e keni provuar këtë, ju me siguri keni...
Lajme10 Shtator 2020
Administrata Tatimore e Kosovës në bashkëpunim me Bankën Botërore dhe Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ)- Projekti Qeverisja Financiare e Mirë kanë lansuar garën digjitale për nxënësit e shkollave publike të arsimit fillor nga klasa...
Bota/Rajoni09 Shtator 2020
Sistemi arsimor i Shqipërisë përllogarit 17.1 nxënës për mësues në arsimin publik, me ngarkesë nga më të lartat në Europë, por disa vende të zhvilluara të kontinentit e kanë edhe më të lartë ngarkesën për...
Bota/Rajoni08 Shtator 2020
Disa fëmijë dhe prindër pësuan lëndime pasi një makinë hipi në trotuarin jashtë një shkolle fillore në Londër. Sipas mediave britanike, policia e Wandsworth ka konfirmuar se një automjet u përplas me një ‘numër fëmijësh...
Lajme01 Shtator 2020
Tash e dy vite, në vazhdimësi ka ankesa për punën e Shqipe Vllasaliu- Mehmedi, drejtoreshë në shkollën fillore “Naim Frashëri”, në kryeqytet. Ankesa për punën e saj kanë shprehur mësimdhënësit e kësaj shkolle, nxënësit dhe...
Bota/Rajoni01 Shtator 2020
Një vit i ri shkollor, krejt i ndryshëm nga të tjerët, nisi mëngjesin e sotëm në shumë shtete evropiane. 12.4 milionë nxënës në Francë iu drejtuan bankave të shkollës pas pushimeve të gjata verore. Presidenti...
Lajme01 Shtator 2020
Kryeshefja e të ashtuquajturës administratë e Shkollave të Ministrisë së Arsimit të Serbisë për Kosovën Jasmina Dediq  ka thënë se mësimi në shkollat ​​ku mësojnë nxënësit serbë në Kosovë do të nis sot sot online....
Lajme30 Gusht 2020
Drejtoria Komunale e Arsimit në Gjilan, ka filluar sot shpërndarjen e librave falas për 12 mijë e 282 nxënës, përfshirë edhe mjetet didaktike për grup-moshën 5-6 vjeç, si institucionet parashkollore dhe çerdhet. Nazim Gagica, drejtor...
Lajme29 Gusht 2020
UNICEF-i dhe USAID-i filluan shpërndarjen e pakove higjienike në 660 shkolla dhe të pajisjeve mbrojtëse personale kundër COVID – 19 për rreth 10,000 nxënës dhe mësimdhënës. Çdo fëmijë mezi pret që të kthehet në shkollë...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.