×
Etiketë: maskat
Lajme28 Shtator 2020
Ministri i Shëndetësisë Armend Zemaj, pas takimit të Komitetit për vlerësim dhe koordinim të situatës lidhur me COVID-19, tha se tashmë ka një situatë më të qetë epidemiologjike, por paralajmëroi se do të tregohen të...
Bota/Rajoni23 Shtator 2020
Në shumë vende të Europës janë rritur rastet e të prekurve nga Covid-19, çfarë ka shtuar frikën se vala e dytë e pandemisë po mbërrin dhe mund të ketë një tjetër mbyllje. Në Itali ka...
Bota/Rajoni19 Shtator 2020
Gjatë pandemisë së koronës gjermanët dëgjonin këshillat e virologut, Christian Drostenit. Në një intervistë për Deutsche Wellen ai paralajmëron se kemi përpara një dimër të vështirë. DW: Dhe sa kohë do të na duhet të...
Lajme10 Shtator 2020
Ministria e Arsimit dhe Shkencës, ka sqaruar se nxënësit nuk ka vendosur që maskat të sigurohen nga nxënësit. Përmes një komunikate për media, MASH ka thënë se sipas Udhëzuesit të përgjithshëm të MASh-it, çdo nxënës...
Lajme10 Shtator 2020
Ministria e Arsimit ka vendosur që viti i ri shkollor në Kosovë të filloj më 14 shtator. Nga Ministria e Arsimit dhe Sindikata e Bashkuar e Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBASHK), janë shprehur të përgatitur...
Lajme10 Shtator 2020
Këtë të dielë bëhen fiks gjashtë muaj që nga dita kur në vend u konfirmuan dy rastet e para me COVID-19. Për t’u mbrojtur nga infektimi, institucionet shëndetësore apeluan te qytetarët që të bartin maska...
Lajme10 Shtator 2020
Anëtarja e kryesisë së Vetëvendosjes përmes një postimi në facebook foli për rregullat për fillimin e vitit të ri shkollor.Haxhiu foli pikërisht për rregullën që prindërit duhet t’u sigurojnë maskën fëmijëve të tyre. Ajo tha...
Lajme07 Shtator 2020
Policia e Kosovës është duke vazhduar kontrollin nëpër lokalet e kryeqytetit, për personat që nuk vendosin maskat, shkruan Front Online.P Ata sonte ishin me kontrolla më të shtuara në lokalet tek Rruga C dhe B....
Lajme05 Shtator 2020
Kryeinfektologu amerikan, Anthony Fauci, ka thënë se përdorimi i duhur i maskave do t’i ndihmonte Shtetet e Bashkuara që ta parandalonin shifrën e frikshme të vdekjeve të parashikuara nga koronavirusi. Sipas një modeli të cituar...
Bota/Rajoni24 Gusht 2020
Zyra e Organizatës Botërore të Shëndetësisë në Tiranë dhe UNICEF-i rekomandon që përdorimi i maskës nga fëmijët varet nga mosha e tyre dhe situata në të cilën ndodhen. Fëmijët nën e deri në moshën 5...
Lajme23 Gusht 2020
Infektologu Ilir Tolaj, po thotë se bartja e maskës në ambient të hapur është e panevojshme. Tolaj thotë se vendet që i kanë shterur idetë dhe mundësitë që me masa të tjera të ndikojnë në...
Bota/Rajoni16 Gusht 2020
Policia greke ka arrestuar një prift i cili u bëri thirrje besimtarëve që të mos mbanin maska mbrojtëse në kisha. Një prift në ishullin Kalymnos postoi në Facebook një status kushtuar festës së Zonjës dhe...
Bota/Rajoni10 Gusht 2020
Shkencëtarët kanë zbuluar se përdorimi i maskave mund të ndikojë që personat që i mbajnë ato të mos sëmuren rëndë nga Covid-19 përmes zvogëlimit të sasisë së virusit në trup. Kjo do të thotë se...

FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.