×
Etiketë: kforit
Lajme29 Shtator 2020
Komandanti i misionit të NATO-s në Kosovë, gjeneral majori Michele Risi, deklaroi se çështja e formimit të Asociacionit të Komunave Serbe është një çështje e diskutueshme, e cila mbart me vete një rrezik të caktuar....
Lajme02 Shtator 2020
Çdo vit ekipet e KFOR -it për Shkatërrimin e Mjeteve Shpërthyese (EOD) kryejnë qindra detyra në Kosovë duke filluar nga neutralizimi i bombave dhe armëve të vjetra deri te kontrollimi i zonave specifike me ndihmën...
Lajme15 Gusht 2020
Ditë më parë forca të ushtrisë serbe ishin parë thellë brenda territorit të Kosovës pasi kishin kaluar kufirin në Karaqevë. Një veprim i tillë kishte nxitur reagime të shumta dhe shqetësime të banorëve atje. KFOR-i...
Lajme14 Gusht 2020
Zëvendëskryeministri i Kosovës, Besnik Tahiri, ka thënë se defilimi i përbashkët i forcave të KFOR-it me ato serbe në territorin e Kosovës ka qenë gabim. I dyti i Qeverisë Hoti në seancën e sotme plenare...
Lajme12 Gusht 2020
Lëvizja Vetëvendosje përmes një njoftimi për media ka bërë të ditur se kreu i partisë, Albin Kurti, bashkë me Xhelal Sveçlën dhe Enver Dugollin, kanë realizuar një vizitë në selinë e KFOR-it ku dhe kanë...
Lajme11 Gusht 2020
Në Prishtinë pati reagime të ashpra kur u panë disa ushtarë serbë në një fshat të Kosovës afër kufirit me Serbinë. KFOR-i, përgjegjës për kufirin e Kosovës, flet për patrullim të sinkronizuar, por kritikat vazhdojnë....
Lajme09 Gusht 2020
Më 7 gusht, nuk ishte hera e parë që misioni paqeruajtës i NATO-s në Kosovë, KFOR-i, kreu një patrullim të sinkronizuar me Forcat e Armatosura serbe, në vijën kufitare ndërmjet Kosovës dhe Serbisë. Kjo është...
Lajme05 Gusht 2020
Qendra Klinike Universitare e Kosovës duket se është përballur me mungesë të madhe të një ilaçi kundër helmimit nga gjarpinjtë. Një gjë të tillë e ka bërë publike KFOR-i, përmes llogarisë zyrtare në twitter, duke...
Lajme22 Korrik 2020
Gjenerali i brigadës Tommaso Vitale, shef i zyrës ushtarake të NATO-s për lidhje në Beograd, ka deklaruar që nuk ka ndryshime në mandatin e KFOR-it në Kosovë. Ai ka shtuar se KFOR-i po e përmbushë...
Lajme09 Korrik 2020
Në sheshin “Bill Clinton” flamuri amerikan është ulur në gjysmë shtizë, për të nderuar ushtarin amerikan Alexander Blake Klass nga Willamina e Oregonit, i cili vdiq si rezultat i një incidenti joluftarak më 4 korrik,...
Lajme09 Korrik 2020
Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka shprehur ngushëllime për humbjen e jetës së ushtarit amerikan Alexander Blake Klass. “I shpreh ngushëllimet e mia dhe të Qeverisë së Republikës së Kosovës, Komandantit të Forcave të NATO-së...
Lajme26 Qershor 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka pritur sot në takim Komandantin e KFOR-it, Gjeneralmajorin Michele Risi. Në këtë takim, Zemaj e ka informuar komandantin e KFOR-it me prioritetet e tij në sektorin e shëndetësisë, me...
Lajme16 Qershor 2020
Përfaqësuesi Special i BE’së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajcak, është ndihmuar nga shteti zviceran me një aeroplan ushtarak për të arritur në Prishtinë, pas bllokimit të rrugëve ajrore si pasojë e pandemisë me COVID-19. Ai...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.