×
 • Lajme
 • Lajme

  KFOR-it i shkon një kërkesë urgjente nga QKUK-ja, reagojnë menjëherë

  FrontOnline
  05 Gusht 2020

  Qendra Klinike Universitare e Kosovës duket se është përballur me mungesë të madhe të një ilaçi kundër helmimit nga gjarpinjtë.

  Një gjë të tillë e ka bërë publike KFOR-i, përmes llogarisë zyrtare në twitter, duke thënë se kanë dhuruar për QKUK-në nga rezervat e tyre këtë lloj ilaçi, pasi një gjë e tillë ishte kërkuar urgjentisht nga Qendra Klinike Universitare e Kosovës.

  “KFORi ka reaguar pas një kërkese urgjente të Qendrës Klinike Universitare e Kosovës duke dhuruara pjesë të rezervave të saj të anti-trupave kundër helmimit”, thuhet në njoftim.

  Në fotografinë e publikuar shihet që ilaçi i dhuruar emërohet si “Vievkin”. Sipas përshkrimeve që ndodhen në internet për këtë lloj të anti-trupave, “Vievkin” përdoret kur dikush kafshohet nga gjarpri i llojit nepërka.

  Tutje në këtë njoftim thuhet se misioni i NATO-së në Kosovë është duke ofruar edhe mbështetje në luftën kundër pandemisë COVID-19.

   

  Njoftimet nga KEDS, vendet që s’do të kenë rrymë nesër
  Nga Rubrika
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka treguar se si presidentja Vjosa Osmani i ishte kërcënuar lidhur me dekretimin e Kryeprokurorit të Shtetit,...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Deputeti i VV-së, Dimal Basha, ka dhënë një koment për pamjet që publikoi sot RTK teksa Milan Radoiçiq shihet duke rrahur brutalisht...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka thënë se Qeveria e Kosovës, për herët të parë e ka prioritetizuar adresimin e dhunës në...
  Të tjera
  Vip27 Shkurt 2024
  Pas debateve të forta në shtëpinë e “Big Brother Vip” kanë nisur dhe rrëfimet personale. Rike Roçi teksa bisedonte me Julin ndau...
  Sport27 Shkurt 2024
  Adrian Bajrami ka rinovuar kontratën me Benfican. Ai është pjesë e ekipit të dytë – Benfica B. Qendërmbrojtësi shqiptar zgjati kontratën deri...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Vendimi për dinarin serb është vendim politik, sipas analistit politik, Imer Mushkolaj, edhe pse, sipas tij, askush nuk e konteston se vendimi...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Ambasadori i Gjermanisë në Kosovë, Jorn Rohde, ka shkruar për vizitën e disa deputetëve të Bundestagut gjerman në Kosovë. Ata për dy...
  Kronika27 Shkurt 2024
  Aksidenti me përfundim tragjik që ndodhi të hënën tek Ministria e Arsimit në Prishtinë nuk ishte i vetmi. Një ditë më parë...
  Lajme27 Shkurt 2024
  Zëvendësministri i Punëve të Jashtme dhe Diasporës, Kreshnik Ahmeti, priti në takim përfaqësuesin special të qeverisë federale të Gjermanisë për vendet e...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.