×
Etiketë: fetarë
Lajme27 Shtator 2020
Gjatë një tubimi zgjedhor në Pensilvani, presidenti i Shteteve të Bashkuara, Donald Trump, ka thënë se udhëheqësit e Kosovës dhe Serbisë janë përqafuar në Zyrën Ovale, kur shkuan për ta nënshkruar marrëveshjen e 4 shtatorit....
Lajme25 Shtator 2020
Qeveria e Kosovës ka marrë masat e reja lehtësuese për COVID-19. Në një nga pikat e aprovuara, është edhe lejimi i ceremonive fetare, por në përputhje me Manualin për mbrojtjen nga koronavirus. “Qytetarëve të Kosovës...
Lajme30 Korrik 2020
Një ditë pasi Qeveria e Kosovës ndaloi pjesëmarrjen e qytetarëve në të gjitha ceremonitë fetare, vetë anëtarët e kabinetit Hoti kanë ngritur dyshime nëse masa e vendosur do të zbatohet edhe në rastin e faljes...
Lajme28 Korrik 2020
Zëvendëskryeministri i Qeverisë së Republikës së Kosovës,  Driton Selmanaj, priti sot në takim përfaqësuesit e bashkësive fetare në Republikën e Kosovës, ku u diskutua për Projektligjin për Ndryshimin dhe Plotësimin e Ligjit nr. 02/L-31 për...
Lajme22 Korrik 2020
Kreu i Lëvizjes për Drejtësi, Sylejman Çerkezi ka thënë se debati i krijuar lidhur me ndërtimin ose jo të Xhamisë së Madhe në Prishtinë, ka ndjeshmëri të jashtëzakonshme. Çerkezi madje shprehet në Info Magazine potencon...
Lajme13 Korrik 2020
Qeveria e Kosovës në mbledhjen e sotme ka marrë vendim që të pezullohet puna në tregjet publike të automjeteve dhe tregjet e kafshëve, raporton Front Online. Në këtë mbledhje është vendosur edhe për pezullimin e...
Lajme12 Korrik 2020
Qeveria e Kosovës ka vendosur të mbyllë të gjitha tubimet përfshirë edhe ritet fetare. Kjo është bërë e ditur nga Kryeministri Avdullah Hoti. Ai ka thënë se do të ndalohen të gjitha ritet fetare. Ndalojmë...
Bota/Rajoni09 Korrik 2020
Me një popullsi prej 2.8 milionë banorë, Shqipëria numëron 611 grupi fetare, shumica dërrmuese e tyre fondacione dhe organizata joqeveritare. Vetëm 5 komunitete fetare kanë nënshkruar marrëveshje me qeverinë, përmes së cilës edhe pse një...
Lajme08 Korrik 2020
Këshilltari i Kryeministrit të Kosovës, Almir Veliji, nëpërmjet një komenti në llogarinë e kryetares se SDU dhe deputetës Duda Balje në “Facebook”, ka sulmuar në baza fetare Emanuel Demajn, Kryeredaktor i Agjencisë së Lajmeve Kosova.info....
Lajme22 Qershor 2020
Shumë vende që kanë qenë të suksesshme në parandalimin e përhapjes së koronavirusit, janë duke u ballafaquar me rritje të numrit të infektuarve, për shkak të organizimeve fetare, tha zyrtarja e Organizatës Botërore të Shëndetësisë,...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.