Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Çerkezi: Falem në trotuar, në borë e në shi, Prishtina është stërngarkuar por s’ka të planifikuar asgjë për objekte fetare

  FrontOnline
  22 Korrik 2020

  Kreu i Lëvizjes për Drejtësi, Sylejman Çerkezi ka thënë se debati i krijuar lidhur me ndërtimin ose jo të Xhamisë së Madhe në Prishtinë, ka ndjeshmëri të jashtëzakonshme.

  Çerkezi madje shprehet në Info Magazine potencon se në Kosovë ka nevojë për debate të mirëfillta shkencore që japin mesazh në orientimin e krerëve apo institucioneve, njofton Klan Kosova.”Për mua lajmi i sotëm, paraqet një ndjeshmëri jashtëzakonisht të madhe. E shoh me një sy pak më ndryshe, jo vetëm çështjen e ndërtimit të Xhamisë”.

  ”Ka nevojë për debate të mirëfillta shkencore, që mbjellin një orientim të krerëve dhe të institucioneve. Zanafillat vie prapë tek çështja e ndjeshmërisë tek çështja fetare”.
  ”Nëse merren argumente të çështjes së arkitekturës duhet të merren njerëz që merren me këto punë. Projektin duhet ta diskutojnë ekspertët e fushës”.”Mua më intereson ruajtja e trashëgimisë kulturore. Janë prapë njerëzit ekspertë që duhet të merren me këto punë. Nuk kemi absolutisht asnjë kusht elementar për jetë përveç bllokimit përbrenda banesave”.

  ”Prishtina është stërngarkuar”.”Asnjë meter katror nuk është planifikuar për objekte fetare. Por e rëndësishme është që duhet të jetë e planfikuar. Duhet të kemi një objektiv pak më ndryshe – pak më realist”.”Ata që nuk e përjetojnë: unë falem në trotuar, falem në borë, në shi, në zhurmë – për shkak të mungesës së objekteve”.

  Punime në rrjet, KEDS tregon ku do të ketë nesër ndërprerje të rrymës
  Nga Rubrika
  Lajme09 Qershor 2023
  Ministri i Infrastrukturës, Liburn Aliu ka mohuar se sot është ndaluar nga KFOR-i për ta vizituar në zyrën e tij kryetarin e...
  Lajme09 Qershor 2023
  Nënkryetari i LDK-së, Lutfi Haziri ka folur për raportimet e shumta për mundësinë e vendosjes së sanksioneve ndaj Kosovës nga SHBA dhe...
  Lajme09 Qershor 2023
  Këshilltarja politike për Preshevë, Medvegjë dhe Bujanoc në Qeverinë e Kosovës, Ardita Sinani ka reaguar pas lajmit për arrestimin e kreut të Shtëpisë...
  Të tjera
  Lajme09 Qershor 2023
  Blerim Vela, shef i stafit të presidentes së Kosovës, Vjosa Osmani, ka njoftuar të premten se Policia e Serbisë e ka arrestuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Mbrëmjen e së enjtes Tregu i Gjelbër në Prishtinë u kaplua nga zjarri. Vendi shumëngjyrësh ku ekspozoheshin shumë produkte, u bë shkrumb...
  Bota/Rajoni09 Qershor 2023
  Një aksident i rëndë ka ndodhur në qendër të Rrogozhinës, ku drejtuesi i një mjeti ka aksidentuar dy fëmijë dhe më pas...
  Lajme09 Qershor 2023
  Një aksident trafiku ka ndodhur në fshatin Brod të Shtërpcës, ku janë lënduar dy persona. Këtë për Front Online e ka konfirmuar...
  Lajme09 Qershor 2023
  Kryetari i Zveçanit, Ilir Peci, tash e dy javë pozitën e tij po e ushtron nga zyra e gjendjes civile në fshatin...
  Lajme09 Qershor 2023
  KEDS ka njoftuar se gjatë ditëve të ardhshme do të ketë ndërprerje të energjisë elektrike në disa qytete të Kosovës. Në njoftimin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.