×
Etiketë: bizneseve
Ekonomi29 Shtator 2020
As pas 5 tentimeve, Kuvendi nuk ia votoi projektligjin për Rimëkëmbje Ekonomike. E shefi i ekzekutivit, Avdullah Hoti, nuk priti më. Në forcën e tij, për t`u dalë në ndihmë bizneseve të prekura nga pandemia...
Lajme28 Shtator 2020
Qeveria e Kosovës në mbledhjen e fundit ka alokuar 60 milionë euro për subvencionimimin e pagave për bizneset aktive. Ministrja e Financave, Hykmete Bajrami, në prezantimin e këtij propozimi tha se, subvencionimi përfshin edhe bizneset...
Lajme25 Shtator 2020
Nga Oda e Afarizimit të Kosovës kanë thënë se janë tejet e shqetësuar për mosshyqrtimin e kërkesave të biznesit dhe mosvotimin ende të këtij Projektligji. OAK për të disatën herë pas dërgimit të kërkesave të...
Lajme19 Shtator 2020
Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka thënë se fokusi kryesor i tij që nga marrja e detyrës ka qenë dhe mbetet përkrahja e prodhuesve vendor dhe mbrojtja e konsumatorit. Ai thotë se kanë...
Lajme18 Shtator 2020
Shoqata e Gastronomëve të Kosovës prej disa kohësh ka shprehur shqetësimin se me fillimin e ditëve të ftohta atyre do t’iu vështirësohet funksionimi si biznese. Gastronomët kanë kërkuar që të ndryshohen vendimet që e kufizojnë...
Ekonomi18 Shtator 2020
Kryetari i Odës së Hotelierëve të Kosovës, Hysen Sogojeva ka reaguar pas mosvotimit të projektligjit për rimëkëmbje ekonomike, raporton Front Online. Ai ka thënë se Oda e Hotelierëve të Kosovës është tejet e zhgënjyer për...
Lajme16 Shtator 2020
Kryetari i odës së hotelerive të Kosovës, Hysen Sogojeva, ka edhe një kërkesë për Qeverinë e Kosovës, për të i’u dalë në ndihmë bizneseve të atakuara nga Corovavirusi. Ai tha se kërkesa e tyre ndaj...
Lajme11 Shtator 2020
Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës (PDK), Kadri Veseli, ka kujtuar sulmin terrorist që ndodhi më 11 shtator 2001 në Shtetet e Bashkuara të Amerikës (ShBA). Veseli shkruan se sulmi terrorist në Kullat Binjake në...
Biznes06 Shtator 2020
Gjendja e rëndë e krijuar pas fillimit të pandemisë ka bërë që biznesmenët të mos i mbyllin bizneset me shpresën e rifillimit të aktivitetit dhe përkrahjes nga shteti e cila nuk po i vije. Për...
Front TV03 Shtator 2020
Pas përhapjes së pandemisë me Covid-19 edhe në Kosovë, një goditje të madhe e pësoi edhe sektori i ekonomisë, pasi që shumë biznese me vendim të Qeverisë u mbyllën përkohësisht e disa të tjera falimentuan,...
Bota/Rajoni02 Shtator 2020
Në mënyrë virtuale, Ministria e Tregtisë dhe Industrisë ka nënshkruar Memorandum Mirëkuptimi në mes Agjencisë së Regjistrimit të Bizneseve Kosovare të Republikës së Kosovës dhe Agjencisë për Regjistrat Ligjor, Publik dhe Shërbimet Përkatëse të Republikës...
Lajme30 Gusht 2020
23 milionë euro është vlera e shumës që Komuna e Prishtinës ka paraqitur si detyrime kontingjente për pjesën e parë të këtij viti. Këto detyrime janë pretendime të bizneseve dhe individëve, të cilët kanë paditur...
Lajme24 Gusht 2020
Përfaqësuesit e Odës së Afarizmit të Kosovës (OAK) pritën në takim ministrin e Ekonomisë dhe Ambientit, Blerim Kuçi. Në këtë takim është diskutuar rreth rimëkëmbjes ekonomike, mungesa së ligjeve të harmonizuara me njëra - tjetrën...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.