×
 • Lajme
 • Lajme

  Ministri Krasniqi paralajmëron inspektim të bizneseve në veri të vendit

  FrontOnline
  19 Shtator 2020

  Ministri i Tregtisë dhe Industrisë, Vesel Krasniqi, ka thënë se fokusi kryesor i tij që nga marrja e detyrës ka qenë dhe mbetet përkrahja e prodhuesve vendor dhe mbrojtja e konsumatorit.

  Ai thotë se kanë organizuar një serë aksionesh të inspektimit për të parë se me çfarë nafte shërbehen qytetarët e Kosovës.

  “Angazhimin tonë dhe inspektimet do t’i shtrijmë në të gjitha vendin dhe shpejtë do të kemi aksione në çdo pjesë të vendit, përfshirë edhe veriun. Ditët në vijim do të jemi dëshmitar për të parë këto inspektime, sepse edhe veriu është pjesë e Kosovës”, ka thënë Krasniqi.

  Sa i përket ligjit për investime strategjike, ministri i MTI-së ka thënë se janë në fazën e plotësim ndryshimit të këtij ligji, dhe me plotësimet që do të bëhën në këtë ligj, ai ka thënë se do të jetë ligji më i mirë në rajon që do të josh investitoret e huaj dhe të brendshëm për të investuar në Kosovë.

  Krasniqi ka folur edhe për ndalimin e importit të vajit të palmës, deri të ky vendim ka thënë se kanë ardhur për shkak të ankesave të shumta të konsumatorëve.

  “Kemi importues të ndryshëm të vajit të palmës. Disa importojnë për produkte të ndryshme, disa e shfrytëzojnë për prodhimin e djathërave dhe ne importojmë produkte me përmbajtje të vajit të palmës. Por, ajo që është jo e drejtë se disa e përdorin për prodhimin e djathërave, kashkavallit dhe nuk shfrytëzohet qumështin dhe në treg figuron si qumësht. Ne kemi bërë një bllokade të përkohshme për të parë për çka dhe si po shfrytëzohet. Ka qenë nevojë emergjente për të marrë një vendim të tillë. Sa i përket ankesave të Serbisë nuk merrem me to, por merrem me shqetësimet e qytetarëve”, ka shtuar Krasniqi.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që s’do të kenë rrymë nesër
  Nga Rubrika
  Lajme20 Shkurt 2024
  Zafir Berisha nga Nisma SocialDemokrate ka deklaruar se kryeministri, Albin Kurti dhe presidenti serb, Aleksandar Vuçiq po bashkëpunojnë për moszabtim të marrëveshjeve...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjilanit, Lutfi Haziri, deklaron se edhe ky vit do të jetë i humbur për komunën që dikur e udhëheqi. Sipas...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Presidenti i Serbisë, Aleksandar Vuçiq, ka folur për situatën në Kosovë dhe kryeministrin, Albin Kurti, të cilin po e sheh si ‘fëmijë...
  Të tjera
  Sport20 Shkurt 2024
  Inter ka shënuar fitore me rezultat minimal 1-0 ndaj Atletico Madridit në ndeshjen e parë të fazës së 1/8 së finales në...
  Vip20 Shkurt 2024
  Ledjona dhe Meritoni kanë bërë debat të ashpër në prajm, arsyeja ishte ngacmimet e këtij të fundit duke ia përmendur emrin e...
  Sport20 Shkurt 2024
  PSV Eindhoven dhe Borussia Dortmundi kanë barazuar 1-1 në ndeshjen e parë në kuadër të 1/8 së finales në Ligën e Kampionëve....
  Ekonomi20 Shkurt 2024
  Deputetja e LDK-së, Hykmete Bajrami, ka folur për përkeqësim të gjendjes ekonomike dhe thellimin e varfërisë gjatë qeverisjes Kurti. Sipas tij, masat...
  Bota/Rajoni20 Shkurt 2024
  Ambasadorja amerikane në Ukrainë, Bridget Brink, ka thënë të martën se është plotësisht e bindur që Kongresi amerikan do të miratojë ndihmë...
  Lajme20 Shkurt 2024
  Opinionsti Bardhyl Meta ka dhënë një koment për fitoren e Qeverisë Kurti. Sipas tij, fitoren e kësaj qeverie e ndihmoi pjesa populliste...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.