×
 • Lajme
 • Lajme

  Süddeutsche Zeitung: Trump arriti të kthejë Hotin e Vuçiqin kundër politikës së BE-së për Lindjen e Mesme

  FrontOnline
  07 Shtator 2020

  Presidenti i SHBA-së Donald Trump, duke lidhur Kosovën dhe Lindjen e Mesme, abuzoi me dy konflikte, të cilat janë të komplikuara dhe presidentin serb Aleksandar Vuçiq dhe kryeministrin e Kosovës Avdullah Hoti i ktheu për qëllimet e veta kundër politikës së BE-së ndaj Lindjes së Mesme, shkruajnë mediat gjermane.

  Në një koment të titulluar “Serbia dhe Kosova lëvizin ambasadat – Fituesi i samitit ballkanik të Trump quhet Izrael”, Tagesanzeiger zviceran kujton se shumica dërmuese e vendeve kanë misionet e tyre diplomatike në Tel Aviv, pasi ata nuk duan të njohin Jerusalemin si kryeqytetin e Izraelit.

  Duke kujtuar se Shtetet e Bashkuara e zhvendosën ambasadën në Jerusalem nën administrimin e Trump në vitin 2018, gazeta shkruan se shembulli i tyre “deri më tani është ndjekur vetëm nga Guatemala, dhe Serbia dhe Kosova po bëhen numrat tre dhe katër”.

  Sa i përket Kosovës, e përditshmja zvicerane kujton se ajo me vite është përpjekur të fitojë njohje nga Izraeli, gjë që autoritetet izraelite refuzuan, duke iu referuar marrëdhënieve të mira me Serbinë.

  “Sidoqoftë, Izraeli ndoshta kishte frikë se duke njohur Kosovën, do të krijonte një precedent të cilit vendet e tjera mund t’i referoheshin kur njohin Palestinën,” shkruan Tagesanzeiger.

  E përditshmja gjermane Süddeutsche Zeitung shkruan se Donald Trump, me përfshirjen e marrëveshjes ekonomike Kosovë-Serbi dhe aspektin e Lindjes së Mesme, i bëri një shërbim qeverisë izraelite dhe u kthye në qendër të fushatës zgjedhore.

  “Ai përdori dy politikanë ballkanas, të cilët duan të sjellin vendet e tyre në Bashkimin Evropian, për nevojat e tyre dhe i udhëhoqi ata të minojnë politikën e BE në Lindjen e Mesme. Mekanizmat që mund të funksionojnë në botën e biznesit mund të jenë të rrezikshëm në politikë”, thotë e përditshmja e Munihut.

  Ndërgjegjësimi mbi autizmin dhe ndryshimi i narratives për autizmin dhe Personat me Aftësi të Kufizuar
  Nga Rubrika
  Lajme25 Maj 2024
  Presidentja e vendit, Vjosa Osmani, është takuar sot me zyrtarë të Qatar Development Fund ku u diskutua mbi mbështetjen e projekteve në...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryetari i LDK-së, Lumir Abdixhiku, ka qenë për vizitë në dy fshatra të Podujevës, Obrançë e Sfeçël. Ai i ka falënderuar qytetarët...
  Lajme24 Maj 2024
  Për të shtunën parashikohet të mbajë mot diell dhe vranësira, me mundësi për ndonjë reshje të dobët në zona të caktuara, kryesisht...
  Të tjera
  Bota/Rajoni24 Maj 2024
  Qeveria gjermane ka njoftuar se ka dërguar një paketë të re ndihme ushtarake për Ukrainën. “Paketa përfshin 8,500 predha artilerie dhe dhjetë...
  Lajme24 Maj 2024
  Anëtari i kryesisë së qendrës së Lëvizjes Vetëvendosje në Prishtinë, Ilir Kërçeli, ka shkruar rreth planit rregullues për lagjen Kalabria dhe protestës...
  Lajme24 Maj 2024
  Procesi i regjistrimit të popullsisë në Kosovë ka përfunduar të premten teksa shefi i Agjencisë së Statistikave të Kosovës, Avni Kastrati, ka...
  Lajme24 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, së bashku me ministrin e Punëve të Brendshme, Xhelal Sveçla, mirëpritën komandantin e KFOR-it, gjeneralmajor Özkan Ulutas....
  Lajme24 Maj 2024
  Nëntogeri i FSK-së, Lulëzim Statovci, ishte sot në shkollën e mesme të mjekësisë "Dr. Ali Sokoli", i cili u shpjegoi nxënësve më...
  Lajme24 Maj 2024
  Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka ndarë një video nga vizita që pati gjatë ditës tek familja e ish-presidentit, Ibrahim Rugova. Osmani...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.