×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Studiuesit e shquar të vaksinave thonë se pauzimi i një testimi është i pazakontë

  FrontOnline
  12 Shtator 2020

  Provat klinike të vaksinave janë jashtëzakonisht të vështira për tu kryer. Ato përfshijnë mijëra, apo edhe dhjetëra mijëra pjesëmarrës dhe zakonisht vazhdojnë me vite.

  Shanset që një ose më shumë prej këtyre vullnetarëve të studimit të shkaktojnë sëmundje të tjera shëndetësore janë mjaft të larta, raporton CNN.

  Shumicën e kohës, ai problem shëndetësor nuk ka të bëjë me vaksinën që po hetohet dhe testimet mund të vazhdojnë. Por ndonjëherë ka mundësi që testimi – i quajtur një “ngjarje e pafavorshme” në gjuhën mjekësore – të ketë lidhje me vaksinën, transmeton Telegrafi.

  Të mërkurën, doli në dritë se gjiganti farmaceutik AstraZeneca kishte ndaluar provën e vaksinës së coronavirusit jo një herë, por dy herë për shkak të efekteve anësore te një pacientë. Pauza e dytë është akoma në fuqi ndërsa studiuesit shikojnë “sëmundjen e pashpjegueshme” të një vullnetari.

  Ndërsa mjeku Robert Redfield, drejtor i Qendrave të SHBA-ve për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëmundjeve, nënkuptoi se ndalja e një prove të Fazës 3 ishte një dukuri disi e zakonshme, ekspertët e provave të vaksinave të intervistuara nga CNN-i thonë se nuk është e zakonshme.

  “Është e pazakontë të ndalosh një provë të Fazës 3 mbi bazën e sigurisë”, tha Dr. Carl Fichtenbaum, një ekspert i sëmundjeve infektive në Kolegjin e Mjekësisë të Universitetit të Cincinnati.

  “Me kaq shumë njerëz, është e pashmangshme që dikush, në një moment, do të sëmuret”, tha mjeku Robert Frenck, drejtor i Qendrës së Kërkimit të Vaksinave në Spitalin e Fëmijëve Cincinnati.

  Afër dhjetë mijë banorë të fshatrave të Skenderajt përfitojnë nga rrjeti i ri elektrik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Premtimi i Tubimit Kombëtar, partisë së ekstremit të djathtë për t’i ndaluar personat me dy shtetësi nga disa punë shtetërore në Francë...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Në raundin e tretë të referendumeve kombëtare, të planifikuar për 22 shtator 2024, qytetarët zviceranë do të votojnë për reformën e pensioneve...
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Policia ka hapur zjarr ndaj protestuesve jashtë parlamentit të Kenias teksa ata tentuan të sulmonin ndërtesën ndërsa deputetët brenda miratuan një legjislacion...
  Të tjera
  Bota/Rajoni25 Qershor 2024
  Mbyllja e pikëkalimit në Rafah mes Egjiptit dhe Gazës ka pamundësuar evakuimet mjekësore të së paku 2.000 pacientëve, tha një zyrtar i...
  Lajme25 Qershor 2024
  KD Events & Communications ka reaguar pasi u përfol se hyrja në Prishtina Football Fest është me pagesë. Kjo kompani ka thënë...
  Sport25 Qershor 2024
  Kuqezinjtë e Kombëtares shqiptare mbërritën në Aeroportin e Rinasit pas përfundimit të rrugëtimit të tyre në Euro 2024. Sapo mbërriti në Rinas,...
  Vip25 Qershor 2024
  Çifti PM-Sarah kanë dëshirë të bëhen prindër. Po dasma e shumëpërfolur? Ende jo! DJ PM ishte i ftuar në emisionin “District”, ku...
  Sport25 Qershor 2024
  Kombëtarja e Shqipërisë e përfundoi rrugëtimin në Euro 2024, pasi arriti të arkëtojë vetëm një pikë në Grupin B. Përkundër se ishte...
  Lajme25 Qershor 2024
  Deputetja nga radhët e LDK-së, Vlora Dumoshi ka reaguar pas vendimit të Gjykatës Kushtuetuese lidhur me rastin e shkarkimit të Kimete Gashi,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.