×
Etiketë: testimi
Bota/Rajoni12 Shtator 2020
Provat klinike të vaksinave janë jashtëzakonisht të vështira për tu kryer. Ato përfshijnë mijëra, apo edhe dhjetëra mijëra pjesëmarrës dhe zakonisht vazhdojnë me vite. Shanset që një ose më shumë prej këtyre vullnetarëve të studimit...
Lajme08 Shtator 2020
Ministria e Arsimit dhe SBAShK-u janë të gatshëm dhe të përgatitur të nisin fillimin e vitit të ri shkollor në shkolla më 14 shtator. Kështu është thënë nga ministri Ramë Lika dhe kryetari i SBAShK-ut,...
Lajme29 Gusht 2020
Komuna e Gjakovës ka ndarë rreth 100 mijë euro për të blerë 10 mijë teste serologjike përmes së cilave synon të testojë qytetarët e saj. Drejtori i Shëndetësisë së Komunës së Gjakovës, Ferdinand Kolaj, në...
Bota/Rajoni24 Gusht 2020
Testimi i vullnetarëve për vaksinën anti-COVID-19 në Itali ka filluar të hënën, në Institutin Kombëtar për Sëmundje Ngjitëse në spitalin Spallanzani. 90 persona janë përzgjedhur nga 7000 të cilët dolën vullnetarë për testimin e vaksinës,...
Bota/Rajoni22 Gusht 2020
Tre koncerte të muzikës ‘pop’ me spektatorë po organizohen qëllimisht në Gjermani për të mundësuar që shkencëtarët të studiojnë rreziqet e eventeve masive dhe përhapjen e koronavirusit gjatë pandemisë. Rreth 4,000 vullnetarë të shëndetshëm të...
Lajme11 Gusht 2020
Disa laboratorë në Prishtinë, të licencuar për teste serologjike për coronavirus, kanë nisur punën dhe thonë se çmimet variojnë nga 25 deri në 50 euro, varësisht nga numri i testeve për antitrupa. Çmimet për teste...
Lajme05 Gusht 2020
Kryeministrja e Serbisë, Ana Brnabiq, ka zbuluar sot nëntë lokacione të mundshme për laboratorë të reja ku do të kryhen testimet PCR për COVID-19. Në këto nëntë lokacione përfshihet edhe veriu i Mitrovicës, raporton Tanjug....
Bota/Rajoni25 Korrik 2020
Kryeministri francez, Jean Castex  ka njoftuar se të gjithë udhëtarët që mbërrijnë në Francë nga 16 vende do të testohen pas mbërritjes së tyre në aeroporte. Duke përmendur 16 vendet në botë ku qarkullimi viral...
Lajme23 Korrik 2020
Qeveria e Dukatës së Madhe të Luksemburgut perms LuxDev S.A. dhe Qeveria e Austrisë, përmes Bashkëpunimit Austriak për Zhvillim, në partneritet me Programin e Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP) i dhuroi sot Institutit Kombëtar...
Lajme23 Korrik 2020
UNDP dorëzon në IKSHPK komplete testimi për COVID 19 të financuara nga qeveritë e Luksemburgut dhe Austrisë Në këtë ngjarje marrin pjesë: z. Armend Zemaj, Ministër i Shëndetësisë; Znj. Valbona Bogujevci, Ndihmëse e Përfaqësueses së...
Lajme17 Korrik 2020
Që nga marsi, asnjë kandidat që ka aplikuar për marrjen e patent shoferit nuk ka mundur të hyjë në provim teorik dhe praktik, për shkak të përhapjes së koronavirusit në Kosovë. Mirëpo, që nga e...
Lajme13 Korrik 2020
Ministri i Shëndetësisë, Armend Zemaj, ka thënë se pas tubimit të 12 qershorit të Lëvizjes Vetëvendosje ka nisur të rritet numri i të infektuarve me koronavirus. Ai pastaj ka akuzuar deputetët e VV-së se po...
Bota/Rajoni04 Korrik 2020
Debbie Bogaert, The Guardian Si një shkencëtare dhe një mjeke mendoj që koronavirusi është një sfidë profesionale që mund të jetë e fundit në karrierën time. Sidoqoftë, unë nuk isha e përgatitur që virusi të bëhej...

FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.