×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Si të forcojmë sistemin imunitar përmes ushqimit

  FrontOnline
  31 Maj 2023

  Një sistem i fortë imunitar ka nevojë për lëndë ushqyese, kështu që ngrënia e një diete të ekuilibruar që përfshin një shumëllojshmëri perimesh dhe frutash me ngjyra të ndryshme, si dhe yndyrna të shëndetshme dhe proteina me cilësi të mirë është çelësi për funksionimin e tij të qetë.

  Megjithatë, ka lëndë ushqyese specifike që studimet kanë treguar se luajnë një rol thelbësor në rritjen e imunitetit, duke përfshirë beta-glukanet, fitonutrientët dhe ushqimet që nxisin një sistem të shëndetshëm tretës, si prebiotikët dhe probiotikët.

  Beta-glukanet, të gjetura në maja dhe në një masë më të vogël në kërpudha, ndihmojnë në rritjen e sistemit imunitar, në mënyrë që të jetë gati t’ju mbrojë kur sulmoheni nga infeksioni.

  Fitonutrientët në fruta dhe perime shumëngjyrëshe, si dhe bishtajore, frutat e thata dhe çajrat, kanë një ndikim pozitiv në shëndetin e njeriut. Disa nga fitonutrientët e shquar përfshijnë resveratrolin që gjendet në lëkurat e rrushit dhe kakaon, karotenoidet që gjenden në perimet e verdha, portokalli dhe të kuqe, kurkumina që gjendet në shafranin e indian dhe acidi ellagjik në fruta të thata dhe shegë.

  Hulumtimet e fundit tregojnë se mikrobioma në zorrën tuaj gjithashtu luan një rol në funksionimin e duhur të sistemit imunitar, pasi 70% e qelizave imune janë në sistemin e tretjes. Ngrënia e ushqimeve me prebiotikë, si angjinarja e Jeruzalemit, hudhra dhe shpargu, ndihmon në ushqyerjen e baktereve të mira në zorrët tuaja. Gjithashtu ia vlen të ushqeni sistemin tuaj të tretjes me ushqime të fermentuara si lakër turshi dhe kefir.

  Cilat ushqime duhet të shmangim?

  Nuk është për t’u habitur që ushqimet shumë të përpunuara mund të dëmtojnë sistemin tuaj imunitar, pasi ato shpesh janë të varfëra me lëndë ushqyese dhe të ngarkuara me kimikate si aditivë, vajra bimore të oksiduar dhe MSG. Këto lloj kimikatesh stresojnë trupin tuaj, kështu që sistemi imunitar nuk mund të funksionojë siç duhet.

  Gjithashtu, ushqimet me shumë sheqer ose karbohidrate të rafinuara mund të nxisin inflamacionin sistemik të shkallës së ulët në trup, i cili ndikon në linjën e parë të mbrojtjes së sistemit imunitar.

  Vajrat vegjetale shumë të përpunuara si vaji i lulediellit dhe kanola gjithashtu nxisin inflamacionin sistemik, pasi ato shpesh janë të oksiduara dhe përmbajnë një sasi të lartë të omega-6 kundrejt omega-3.

  Raporti i omega 3 me omega 6 në trupin tuaj është një faktor kritik në shëndetin e imunitetit. Shmangia e këtyre vajrave dhe ngrënia e ushqimeve të pasura me omega-3, si peshku yndyror, farat e lirit dhe farat chia, mund të ndihmojnë në rivendosjen e ekuilibrit për të mbështetur funksionin e shëndetshëm imunitar.

  Ndërsa plakemi, sistemi ynë imunitar dobësohet dhe kjo mund të çojë në probleme serioze shëndetësore. Pra, për të kufizuar këtë, është e nevojshme të ruhet imuniteti përmes një diete të pasur me fitokemikale dhe lëndë ushqyese thelbësore./FrontOnline/

   

  Shqipëria mbushet me turistë kosovarë falë Sharr Travel
  Nga Rubrika
  Lifestyle29 Shtator 2023
  Për shumë njerëz mënyra se si nisin ditën bëhet përcaktuese për vijimësinë e saj. Dikush nuk i reziston urisë dhe i futet...
  Lifestyle29 Shtator 2023
  Shkencëtarët kanë arritur në përfundimin se Covid-19 rrit mundësinë e një ataku në zemër ose goditje në tru deri në një vit...
  Lifestyle28 Shtator 2023
  Mëlçia është organ shumë “i punësuar” dhe kyç për tretje, por që për shkak të shtimit të futjes së toksineve në organizëm,...
  Të tjera
  Lajme30 Shtator 2023
  Raportuesi përgjegjës për Ballkanin Perëndimor i partisë FDP në Bundestagun gjerman, Thomas Hacker, për deklarimit të Milan Radoiçiq se ka marrë pjesë...
  Lajme30 Shtator 2023
  Njohësit e rrethanave politike në vend po vlerësojnë se aksioni i Policisë me 24 shtator, i ka dhënë Kosovës një mundësi të...
  Bota/Rajoni30 Shtator 2023
  Presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelenskyy njoftoi në fjalimin e tij të përnatshëm, të enjten, se Ukraina është anëtare e bordit të guvernatorëve...
  Vip30 Shtator 2023
  Bukuroshja e famshme shqiptare, Emina Çunmulaj është njëra nga fytyrat e dashura televizive. Modelja me prejardhje nga Mali I Zi tash e...
  Lajme30 Shtator 2023
  Ambasadori gjerman në Kosovë Jern Rode tha se qëndrimi i Gjermanisë për sovranitetin e shtetit të Kosovës nuk ka ndryshuar dhe shtoi...
  Lajme30 Shtator 2023
  Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, të enjten deklaroi se KFOR-i duhet të marrë në kontroll veriun e Kosovës. Por, i menjëhershëm ka...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.