×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Si ndihmon shafrani në humbjen e peshës

  FrontOnline
  26 Qershor 2020

  Shafrani ka qenë një nga ushqimet më të njohura në treg për një arsye të rëndësishme.

  Erëza ngjyrë portokalli e përdorur tradicionalisht në gatime Indiane ka provuar veten të jetë një mrekulli që rrit shëndetin.

  Ekspertët kudo janë duke diskutuar mbi përfitimet e shafranit dhe produkti ka ngjallur interes për ata që përpiqen të humbin peshë.

  Këto janë përfitimet për humbje në peshë, nga konsumimi i shafranit:

  Bllokon grumbullimin e yndyrës

  Të shijosh një pije të pasuruar me shafran  çdo ditë do t’ju ndihmojë të pakësoni yndyrën me 47 përqind në tre muaj, sipas studiuesve të Universitetit Tufts në Massachusetts.

  Ul dëshirën për të ngrënë

  Shafran ndihmon në uljen e dëshirës për të ngrënë,  dhe ngadalëson metabolizmin.

  Stresi thotë se Vivien s’ka fuqi pa Getinjon, pajtohet Lugati
  Nga Rubrika
  Lifestyle17 Prill 2024
  Dëshira për të arritur bukurinë e përjetshme është ndër më të shpeshtat dhe pranishmet tek qeniet njerëzore Ndër pjesët më kryesore që...
  Lifestyle16 Prill 2024
  Shumë vite më parë njerëzit i shmangnin domatet sepse kishin frikë t’i hanin. Megjithatë, sot vlerësohet se prodhohen 1.5 miliardë ton domate...
  Lifestyle15 Prill 2024
  Kujdesuni për to në këtë mënyrë dhe do të keni pemë frutore të bukura në ballkonin tuaj. Këshilla nga kultivuesit profesionistë të...
  Të tjera
  Bota/Rajoni17 Prill 2024
  Deputeti shqiptar në Parlamentin e Serbisë, Shaip Kamberi, ka deklaruar se 14 shqiptarë të rinj nga Bunajovci, janë ndaluar në pikën kufitare...
  Sport17 Prill 2024
  Real Madridi ka arritur të kalojë në epërsi ndaj Manchester Cityt. Ishte Rodrygo i cili shënoi në minutën e 12-të të ndeshjes....
  Kronika17 Prill 2024
  Një person është arrestuar lidhur me rastin tragjik të vdekjes së 23-vjeçares ukrainase, Olena Kozii në autostradën “Arbën Xhaferi”, në muajin shkurt....
  Lajme17 Prill 2024
  Ministria e Punëve të Brendshme ka njoftuar se dhjetë (10) pjesëtarë të Policisë së Kosovës janë në mesin e të ndaluarve nga...
  Vip17 Prill 2024
  Ndonëse është munduar të jetë sa më hermetik për jetën e tij private, Liam sot ka “hapur zemrën” dhe ka treguar për...
  Sport17 Prill 2024
  Tashmë sezoni në Superligën e Kosovës në basketboll ka hyrë në fazën më të nxehtë të saj. Trepça, Peja, Ylli janë skuadrat...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.