×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Shtypeni këtë pikë në shputa dhe nxirrni helmet nga organizmi

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Si të aplikoni akupresurën gjatë ushtrimit të jogës?

  Në njërën ndër jogat themelore asana aplikoni akupresurën dhe kështu do të nxirrni helmet nga organizmi juaj.

  Njëra ndër pozat themelore në jogë është edhe ulja e anuar përpara, transmeton Telegrafi.

  Këmbët janë të shtrira para dhe përpiqemi të kapim shputat derisa nga kërdhokullat lehtë lëshojnë gjoksin në drejtim të gjunjëve.

  Herën tjetër kur e bëni këtë ushtrim përpiquni të përfshini edhe pak akupresurë.

  Shtrëngoni me gishtin e madh dhe gishtin tregues pjesën midis gishtit tregues dhe gishtit të dytë të shputave dhe mbani ose bëni butësisht masazh rreth 30 sekonda.

  Kjo është mënyra e shkëlqyeshme e nxjerrjes së helmit nga organizmi, por që nuk paraqet kurrfarë mundimi tjetër gjatë ushtrimit.

  Arif Vladi me 17 shkurt në hotel Lake Side
  Nga Rubrika
  Lifestyle23 Qershor 2024
  Dashi Mund të lindë një shqetësim i vogël shëndetësor, duke ju penguar të merrni përsipër një detyrë të rëndësishme, e cila mund...
  Lifestyle21 Qershor 2024
  Dashi Do të arrini të shtini në dorë një projekt mjaft interesant, i cili do ju lejojë që të qartësoni perspektivat në...
  Lifestyle21 Qershor 2024
  Harrojeni atë që keni ditur deri më tani. Një studim i ri ka treguar se akulli nuk është metoda më e mirë...
  Të tjera
  Lajme23 Qershor 2024
  Kompania Kosovare për Distribuim me Energji Elektrike në Kosovë (KEDS) ka njoftuar se pas reshjeve të shiut disa rajone ka pasur ndërprerje...
  Lajme23 Qershor 2024
  Nënkryetarja e Komunës së Prishtinës, Jehona Lushaku Sadriu, ka kërkuar nga qytetarët që të qëdrojnë nëpër shtëpi dhe vende të sigurta pas...
  Lajme23 Qershor 2024
  Presidenti i Shqipërisë dr. Bajram Begaj, gjatë ditës së sotme ka vizituar Komunën e Junikut ku është takuar me kryetarin Ruzhdi Shehu....
  Lajme23 Qershor 2024
  Deputeti i PDK-së, Xhavit Haliti ka pritur në takim presidentin e Shqipërisë, Bajram Begaj. Haliti përmes disa fotografive të shpërndara në “Facebook”,...
  Lajme23 Qershor 2024
  Kryetari i komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka reaguar pas rreshjeve të mëdha që po mbizotrojnë në qytet. Rama ju ka bërë...
  Sport23 Qershor 2024
  Në prag të ndeshjes vendimtare ndaj Spanjës në Grupin B të Euro 2024, trajneri i Kombëtares shqiptare, Sylvinho, shpreh entuziazmin dhe vendosmërinë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.