Bota/Rajoni

Shtohen numrat me COVID-19, Gjermania rikthen karantinën

Shtohen numrat me COVID-19, Gjermania rikthen karantinën
12:02 | 23 Qershor 2020

Gjermania ka rikthyer masat e karantinës pas shpërthimit të ri në zonën rreth fabrikës për përpunimin e mishit Toennies.

Shteti gjerman i North Rhine-Westphalia ka imponuar një bllokim të ri në zonën përreth një fabrike të mishit të goditur nga një shpërthim i rasteve të reja me koronavirus, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

Rrethi ku ndodhet fabrika e përpunimit të mishit Toennies – dhe një grup i Covid-19 që ka sëmurë rreth 1.553 punëtorë – do të kthehet në masat e bllokimit, njoftoi të martën Kryeministri i Rhein-Westfalia.

Armin Laschet tha që kufizimet në Guetersloh do të ishin të vlefshme për një javë deri më 30 qershor dhe do të ishin të ngjashme me masat e bllokimit të futura në mars.

Përhapja në fabrikën e përpunimit të mishit ka qenë e lidhur me një rritje të nivelit të përgjithshëm të riprodhimit të koronavirusit në Gjermani nga organi shëndetësor publik i vendit.

Grumbulli nxiti mbylljen e qendrave të kujdesit ditor dhe shkollave në rajon, dhe ushtria u vendos për të ndihmuar përpjekjet e testimit, transmeton lajmi.net.

Masat e bllokimit nuk do të përfshijnë asnjë grup kontakti, dhe të gjitha restorantet, pijet, baret, pishinat dhe studiot e palestrës do të mbyllen.

Ndërkohë, rrethi i Guetersloh është duke u përpjekur të përmirësojë komunikimin me punëtorët në Toennies dhe ka bërë thirrje për përkthyes vullnetarë.

Zyrtarët kanë thënë se punëtorët që po testohen janë kryesisht nga Rumania, Bullgaria dhe Polonia, dhe të martën, rrethi njoftoi se po kërkon 150 përkthyes deri në fund të shtatorit.

Edoni i shokuar teksa Lugati i tregon diçka për Artanin

Të tjera