×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shtohen numrat me COVID-19, Gjermania rikthen karantinën

  FrontOnline
  23 Qershor 2020

  Gjermania ka rikthyer masat e karantinës pas shpërthimit të ri në zonën rreth fabrikës për përpunimin e mishit Toennies.

  Shteti gjerman i North Rhine-Westphalia ka imponuar një bllokim të ri në zonën përreth një fabrike të mishit të goditur nga një shpërthim i rasteve të reja me koronavirus, raporton Reuters, transmeton lajmi.net.

  Rrethi ku ndodhet fabrika e përpunimit të mishit Toennies – dhe një grup i Covid-19 që ka sëmurë rreth 1.553 punëtorë – do të kthehet në masat e bllokimit, njoftoi të martën Kryeministri i Rhein-Westfalia.

  Armin Laschet tha që kufizimet në Guetersloh do të ishin të vlefshme për një javë deri më 30 qershor dhe do të ishin të ngjashme me masat e bllokimit të futura në mars.

  Përhapja në fabrikën e përpunimit të mishit ka qenë e lidhur me një rritje të nivelit të përgjithshëm të riprodhimit të koronavirusit në Gjermani nga organi shëndetësor publik i vendit.

  Grumbulli nxiti mbylljen e qendrave të kujdesit ditor dhe shkollave në rajon, dhe ushtria u vendos për të ndihmuar përpjekjet e testimit, transmeton lajmi.net.

  Masat e bllokimit nuk do të përfshijnë asnjë grup kontakti, dhe të gjitha restorantet, pijet, baret, pishinat dhe studiot e palestrës do të mbyllen.

  Ndërkohë, rrethi i Guetersloh është duke u përpjekur të përmirësojë komunikimin me punëtorët në Toennies dhe ka bërë thirrje për përkthyes vullnetarë.

  Zyrtarët kanë thënë se punëtorët që po testohen janë kryesisht nga Rumania, Bullgaria dhe Polonia, dhe të martën, rrethi njoftoi se po kërkon 150 përkthyes deri në fund të shtatorit.

  Ambasadori suedez qëndron në Devolli Corporation, viziton njësinë Prince Caffe
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Ministri i Jashtëm rus Sergei Lavrov do të vizitojë Turqinë të premten dhe të shtunën, tha zëdhënësja ruse Maria Zakharova, ndërsa të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në një shkollë në Gjermani, ku si pasojë e një sulmi me thikë kanë mbetur të...
  Bota/Rajoni28 Shkurt 2024
  Papa Françesku, që po përballet me grip, është dërguar në spital të mërkurën pas deklarimit të përjavshëm, ka njoftuar Vatikani. Vatikani nuk...
  Të tjera
  Lajme28 Shkurt 2024
  Kryetari i Sindikatës së Pavarur të Sektorit Privat të Kosovës, Jusuf Azemi, ka thënë se do të vazhdojë greva e punëtorëve teknik...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Një veturë është djegur sot rreth orës 15:00 në rrugën “Muharrem Fejza” në Prishtinë. Rastin për Front Online e ka konfirmuar zëdhënësja...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ekspertë të fushës po deklarohen se çështja e dinarit serb është zgjidhur në vitin 2002. Por, se ndoshta kjo po bëhet vetëm...
  Vip28 Shkurt 2024
  Ilnisa Agolli dhe Sara Karaj kanë patur një debat të ashpër me njëra-tjetrën. Kjo nisi që me hyrjen e modeles pasi gazetarja...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-kryetari i Gjykatës së Apelit, Hasan Shala, ka deklaruar se Milan Radoiçiqi, udhëheqësi i grupit të armatosur të Serbisë që kreu sulmin...
  Lajme28 Shkurt 2024
  Ish-zëvendësministri për Komunitete dhe Kthim, Milazim Gashi, ka theksuar se Milan Radoiçiq ka grushtuar brutalisht Aleksandar Spiriq, ish-kryetarin ilegal të Mitrovicës Veriore,...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.