Gjuha:
×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shtatë fakte të pazakonta për Holandën

  FrontOnline
  2 vite më parë

  Holanda, një vend evropian që shoqërohet më shpesh me tulipanë, mullinj me erë, djathë të mirë dhe futbollistë të shkëlqyeshëm, sipas tregimeve, është një vend i këndshëm për të jutuar.

  Brightside sjellë shtatë fakte që mbase nuk i keni ditur për këtë vend.

  Nuk ka qen endacakë

  Kur e lexojmë këtë, menjëherë mendojmë se sa mirë do të ishte që miqtë tanë me katër këmbë të gëzonin këtë status në çdo vend. Në fakt, kafshët, dhe veçanërisht qentë, janë shumë të mbrojtur në Holandë, kështu që edhe për shkak të abuzimit ju mund të përfundoni pas grilave.

  Shtëpi në kufi

  Meqenëse Holanda nuk është e madhe dhe është e mbushur me njerëz, vëmendja i kushtohet fjalë për fjalë çdo pëllëmbë hapësire. Pra, në një pjesë në kurin me Belgjikën, kuri ndan fjalë për fjalë disa ndërtesa – në gjysmë, kështu që praktikisht mund të mburresh për të jetuar në dy shtete në të njëjtën kohë.

  Portrete në banjë

  Mund të tingëllojë e çuditshme, por holandezët shpesh mbajnë portrete dhe foto të të dashurve të tyre në banjë.

  Rehati në radhë të parë

  Megjithëse ne shpesh i shoqërojmë Holandën dhe Amsterdamin me festa të egra dhe të çmendura, është shumë e rëndësishme këtu deri në pushime. Për shembull, shumë kafene dhe supermarkete në Holandë janë të hapura vetëm deri në orën 18:00.

  Ushqim i shpejtë pak më ndryshe

  Ndërsa hot-dog, hamburgerët dhe produkte të ngjashme shkojnë më shumë nëpër botë, në Holandë ato nuk janë askund aq të njohura sa patatet, të cilat bëhen në 100 mënyra. Një nga kombinimet e preferuara të holandezëve janë patatet me qepë, e cila shkon gati si e çmendur dhe mund të gjendet në shumë restorante të ushqimit të shpejtë.

  Perdet praktikisht nuk ekzistojnë

  Kur e gjeni veten në Holandë, mos u bëni kurioz dhe mos shikoni njerëzit në dhomën e ndenjes ose dhomën e gjumit. Tradita për të mos vendosur perde në dritare daton që nga Mesjeta, kur çdo holandez dëshironte t’i tregonte një fqinji se nuk kishte asgjë për të fshehur.

  Arka e Noa-s

  E gjithë historia e Holandës bazohet në luftën e vazhdueshme me rritjen e niveleve dhe përmbytjeve, kështu që ata kanë bërë kohë më parë – kërkime. Sidoqoftë, nuk kishte rrezik, një banor i pasur I vendit ndërtoi një kopje të vërtetë të arkës së Noa-s, pranë qytetit Dordrecht./kp

  Nesër në këto zona nuk do të ketë rrymë deri në 5 orë
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Një ngjarje horror ka ndodhur në Poloni, ku një 76 vjeçar e mori kufomën e nënës së tij dhe e vendosi para...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Rusia ndaloi së informuari SHBA-në për aktivitetet e saj bërthamore, përfshirë testet e raketave, pasi Moska pezulloi pjesëmarrjen e saj në traktatin...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Ushtria ruse filloi sot stërvitjet e forcave të saj strategjike raketore dhe vendosi raketa-hedhës të lëvizshëm në Siberi për të demonstruar aftësi...
  Të tjera
  Lajme29 Mars 2023
  Me dyshime dhe shumë të panjohura – kështu i shohin familjarë të personave të zhdukur gjatë luftës në Kosovë zotimet e udhëheqësve...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Banka Qendrore Evropiane pret rënie të shpejtë të inflacionit të lartë në Eurozonë, sipas shefit të këtij institucioni, Philip Lane. Inflacioni veçse...
  Lajme29 Mars 2023
  Në Ministrinë e Mbrojtjes, nesër duke filluar nga 09:00, do të mbahet konferencë për media nga ministri i Mbrojtjes, Armend Mehaj dhe...
  Lajme29 Mars 2023
  Ministri i Shëndetësisë, Arben Vitia, i shoqëruar nga U.D Drejtoresha e SHSKUK-së, Dr. Narqize Arenliu Hoxhaj, vizitoi sot Klinikën e Oftalmologjisë në...
  Bota/Rajoni29 Mars 2023
  Mbreti Charles III i Britanisë ka mbërritur në Gjermani, duke bërë udhëtimin e tij të parë jashtë vendit si monark. Mbreti kishte...
  Vip29 Mars 2023
  Beniada Nishani është modelja më e ëmbël që do mbetet gjatë në mendjet tona pasi fitoi zemrat e shumë shikuesve në edicionin...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.