×
 • Lajme
 • Lajme

  Shqiptari Idris Suljemani kandidat për deputet në Kroaci

  FrontOnline
  28 Qershor 2020

  Politikani shqiptar nga Maqedonia, Idris Sulejmani, do të garojë për herë të tretë në zgjedhjet parlamentare në Kroaci.

  Nën moton “Të bashkuar për ndryshim”, shqiptari Idris Sulejmani do jetë kandidat për një post deputeti në zgjedhjet e përgjithshme në Kroaci, të parashikuara për t’u mbajtur në 5 korrik.

  Në një intervistë skype për Neës24, Sulejmani prezantoi programin e tij në zgjedhje, ndërsa garantoi se do të jetë një zë i lartë i në parlament kroat për të drejtat e pakicave kombëtare atje.

  Sulejmani i cili në garën për herë të parë, nuk kishte arritur të fitonte një karrige të deputetit për vetëm tre vota, është i bindur se këtë herë do ta merr besimin dhe do të bëhet pjesë e parlamentit të Kroacisë.

  “Fushatën jam duke përgatitur me planprogram do ta vizitojë çdo qytetarë që jeton në Republikën e Kroacisë, normalisht duke respektuar rregullat kundër pandemisë që po aplikohen në Kroaci”, ka thënë Sulejmani.

  Ai ka treguar se në këto zgjedhje janë 3 shqiptarë dhe 4 boshnjakë që do të garojnë për një pozitë e cila është e rezervuar për pakicat kombëtare, duke u shprehur i bindur se këtë herë do të fitojnë shqiptarët.

  “Do të jem zëri i lartë i shqiptarëve në ulësen e parlamentit, shteti kroat është shtet demokratik por në pikëpamje na cenon të drejtën tonë, për shkak se në zgjedhje përgatiten dy lista për votim, njëra është e partive politike e tjetra e pakicave dhe kjo na diskriminon”, ka thënë Sulejmani.

  “Petrol Company” në natën e “Kurban Bajramit” e bën me shtëpi të re familjen nga Skenderaj
  Nga Rubrika
  Lajme27 Maj 2024
  Nënkryetarja e Kuvendit të Kosovës, Saranda Bogujevci ka thënë se avancimi i statusit të Kosovës në Asamblenë Parlamentare të NATO-s është një...
  Lajme27 Maj 2024
  Asambleja Parlamentare e NATO-s e ka miratuar të hënën rekomandimin për avancim të statusit të Kosovës nga anëtare vëzhgues në anëtare të...
  Lajme27 Maj 2024
  Ramush Haradianj, kryetar i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), ka pretenduar të hënën se kryeministri i Kosovës Albin Kurti “është i...
  Të tjera
  Lajme27 Maj 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka marrë pjesë në shënimin e 24-vjetorit të themelimit të degës së...
  Lajme27 Maj 2024
  Policia e Kosovës ka njoftuar se një person ka vdekur në Mitrovicë të hënën mbrëma në një aksident mes një veture me...
  Lajme27 Maj 2024
  Ministri i Mbrojtjes, Ejup Maqedonci ka dhënë alarmin për destabilitet në Ballkanin Perëndimor. Ai tha se tri brigada serbe janë shumë afër...
  Lajme27 Maj 2024
  Dy persona janë arrestuar në Gjakovë nën dyshimin për vjedhje. Ata dyshohen se me 11 maj në Gjakovë ishin futur në një...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeministri i Kosovës, njëherit kryetar i Lëvizjes Vetëvendosje, Albin Kurti do të marrë pjesë në një tubim mbështetës për kandidatët e Partisë...
  Lajme27 Maj 2024
  Kryeshefi i ndërmarrjes “Ibër Lepenci”, Faruk Mujka ka njoftuar se në të gjitha hyrjet në pronat e NHE “Ibër-Lepenc” SH.A në liqenin...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.