Bota/Rajoni

Shoferët britanikë protestojnë për çmimin e karburanteve – VIDEO

Shoferët britanikë protestojnë për çmimin e karburanteve – VIDEO
10:25 | 05 Korrik 2022

Më shumë se një duzinë protestues janë arrestuar për shpejtësi të madhe gjatë protestave në autostrada në Angli, Uells dhe Skoci për rritjen e çmimit të karburantit.

Ata vozitën me shpejtësi më të ulët në autostradat me tre korsi, duke lënë të lirë korsinë e jashtme. Dymbëdhjetë persona u arrestuan nga policia gjatë protestës në M4, e cila çoi në mbylljen e urës së Princit të Uellsit. Një tjetër person u arrestua pranë A38.

Protestuesit e organizuar në mediat sociale demonstruan kundër rritjes së çmimeve të karburantit dhe vozitën në autokolona me shpejtësi më të vogël se 30 mph (48 km/h) për të shkaktuar bllokim në rrugët kryesore dhe autostradat.

Superintendent Tom Harding, i Stacionit Policor Gwent, tha se njerëzit u arrestuan për vozitje nën 48 km/h për periudha të gjata. Policia tha se organizatorëve të protestës u ishte dhënë një njoftim ligjor për t’i penguar ata të bllokonin urën mbi lumin Severn, i cili tha se ata nuk duhet të lëvizin nën atë shpejtësi.

Tariq Akram, një shofer kamioni nga Scunthorpe, tha se ishte në një kolonë prej 50 automjetesh që udhëtonin nëpër Scunthorpe dhe Doncaster me një shpejtësi prej 32 km/h. Ai i tha BBC-së se kompania e tij kishte bërë 4,000 £ në kosto shtesë gjatë katër muajve të fundit për shkak të rritjes së çmimeve të karburantit.

“Pjesëmarrja ishte absolutisht fantastike. Vetëm nga zona jonë morën pjesë 35 automjete. Në një moment mendova se disa makina donin të kalonin kolonën, kështu që doja t’i humbisja, pastaj kuptova se ata donin t’i bashkoheshin protestës”, tha Akram./FrontOnline/

Petrol Company sërish troket në dyert e Shtëpisë së Pleqve për Ramazan

Të tjera