×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Shikoni çfarë ndodh kur pini kafe në stomak bosh

  FrontOnline
  02 Korrik 2020

  Kafeja në të vërtetë është shumë e shëndetshme. Është e ngarkuar me antioksidantë dhe lëndë ushqyese të dobishme që mund të përmirësojnë shëndetin tuaj.

  Studimet tregojnë se pirësit e kafesë kanë një rrezik shumë më të ulët nga disa sëmundje serioze. Kafeja është më shumë sesa ujë me ngjyrë kafe të errët, shumë nga ushqyesit në fasulet e kafesë e bëjnë atë në pije.

  Një filxhan kafe tipike 8oz (240 ml) përmban:

  Vitamina B2 (Riboflavin): 11% e RDA.
  Vitamina B5 (Acidi Pantothenik): 6% e RDA.
  Vitamina B1 (Thiamin): 2% e RDA.
  Vitamina B3 (Niacin): 2% e RDA.
  Folate: 1% e RDA.
  Mangani: 3% e RDA.
  Kaliumi: 3% e RDA.
  Magnezi: 2% e RDA.
  Fosfori: 1% e RDA.
  Kjo mund të mos duket shumë, por provoni të shumëzoni me 3, 4, ose sidoqoftë shumë gota që pini në ditë. Mund të shtojë një pjesë të konsiderueshme të konsumit tuaj ushqyes tuaj ditor.

  Por ku kafja shkëlqen vërtet është në përmbajtjen e saj të lartë të antioksidantëve. Një person mesatar që ha një dietë tipike perëndimore merr në fakt më shumë antioksidantë nga kafe sesa frutat dhe perimet të kombinuara.

  Ka pak dyshime se kafeja është shumë e dobishme për trupin tuaj, por nuk duhet ta pini atë në stomak bosh, sidomos në mëngjes, transmeton lajmi.net.

  Konsumi i një filxhan kafeje të zezë në stomak bosh çon në lëshimin e acidit klorhidrik brenda traktit tuaj tretës. Nëse tashmë vuani nga gastriti, atëherë me siguri e keni provuar këtë.

  Can coffee trigger headaches? Study reveals surprising link

  Acidi vepron si shkelje e ushqimit në stomakun tonë, shkruan holistic living tips. Kur hani diçka të rëndë, mund të shkaktojë probleme me tretjen, pasi do të çonte në një tretje të vështirë të proteinave.

  Kur proteinat nuk dekompozohen plotësisht, mund të çojnë në probleme të tjera siç janë inflamacioni i zorrëve, acarim dhe madje edhe kancer të zorrës së trashë.

  Për këto arsye, ekspertët paralajmërojnë se kafja nuk duhet të konsumohet kurrë në mëngjes kur zgjoheni. Arsyeja është se kafeja do të rrisë nivelin e kortizolit shumë shpejt dhe trupit do t’i duhet një kohë e gjatë që të kthehet në gjendjen e tij normale. Ky hormon kontrollon orën tonë biologjike dhe aftësinë për të qëndruar zgjuar.

  9 Reasons Why (the Right Amount of) Coffee Is Good for You | Johns …

  Prandaj, duhet të pini kafe një orë pas zgjimit. Do të thotë që duhet të hani diçka më parë, edhe sikur të ishte vetëm një fetë bukë.

  Nëse jeni lloji i personit që nuk mund ta fillojë ditën e tij pa një filxhan kafe, atëherë ka një mashtrim tjetër që mund të përdorni për të zvogëluar efektet e dëmshme: shtoni pak qumësht ose gjalpë në kafenë tuaj.

  FITO 10.000 EURO ME PAKO PREMIUM PLUS!
  Nga Rubrika
  Lifestyle23 Prill 2024
  Duart janë një barometër i mirëqenies sonë dhe ndryshimi më i vogël mund të nënkuptojë një problem serioz shëndetësor në pjesë të...
  Lifestyle23 Prill 2024
  Dashi Mundohuni të jeni krijues dhe të frytshëm, në mënyrë që të gjeni gjallërinë që ju duhet për të çuar përpara projekte...
  Lifestyle22 Prill 2024
  Dashi Ekzistojnë mundësitë që kjo e sotmja të jetë një ditë irrituese për ju në orët e para të mëngjesit. Duhet të...
  Të tjera
  Vip23 Prill 2024
  Aktorja dhe afaristja e njohur shqiptare që jeton në Zvicër Besa Rraqi Rizmani në episodin e fundit është shfaqur ne serialin e...
  Lajme23 Prill 2024
  Deputeti i pavarur, Haki Abazi, thotë se më shumë duhet fokusuar në zgjedhjet në veri të Kosovës, se sa për të shpallur...
  Lajme23 Prill 2024
  Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës i ka bërë thirrje mw 16 prill Komitetit të Ministrave që ta pranojë Kosovën si pjesëtare...
  Lajme23 Prill 2024
  Prokuroria Themelore në Prishtinë, ka njoftuar se ka inicuar rast në drejtim të veprës penale “ngacmimi seksual” ndaj profesorit të Universitetit të...
  Lajme23 Prill 2024
  Nga Komisioni për Mbikëqyrjen e Agjencisë Kundër Korrupsioni për FrontOnline është deklaruar deputeti i PDK-së, Hajdar Beqa, lidhur me raportin e DASHI-it....
  Bota/Rajoni23 Prill 2024
  Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s Jens Stoltenberg, ka siguruar se nuk ka aspak plane për të zgjeruar programin e përbashkët të sigurisë...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.