×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Shëngjini mbushet me turistë nga Kosova

  FrontOnline
  14 Qershor 2020

  Me hapjen e kufijve zonat turistike të vendit kanë pasur këtë të djelë më shumë gjallëri. Plazhi i Shëngjinit është frekuentuar më tepër se fundjavat e mëparshme.

  Sezoni turistik ka nisur në Shëngjin. Pushuesit nga Kosova dhe nga qytete të tjera të vendit janë vizitorët e parë që po respektojnë masat dhe distancimin social si një mënyrë për të vijuar normalisht pushimet.

  “Tani është më mirë, pasi edhe kufiri është hapur. Kemi banesën këtu, kemi një javë që kemi ardhur”, shprehet një pushues.

  Një pushues nga Kosova thotë se kanë pak frikë nga covid, por për ti bërë qejfin fëmijëve u detyrua të qëndrojë një ditë.

  “Kemi ardhur sot prej dëshirës së madhe, por nuk është situata e duhur. Kanë shumë që duan të vijnë po kanë frikë nga situata e krijuar për shkak të virusit”, shprehet ai.

  Ruzhdi Kurtishaj, Kryetar i Kuvendit të OEK-ut dhe të Shoqatës së Transportit rrugor si dhe pronar i kompanisë “Sharr Travel” thotë se autoritetet shqiptare kanë bërë të gjitha parapërgatitjet që turistet nga Kosova të kalojnë sa më mirë në këtë shtet.
  Sipas tij, gjatë ditëve që lamë pas kanë nisur grupet e para të turisteve, e që sipas tij gjatë javëve në vijim pritet të ketë fluks të madh të qytetareve nga Kosova që do t’ia mësyjnë bregdetit shqiptar për të kaluar vikendin, ose pushimet verore.
  “Kushtet nëpër hotele, por edhe çmimet sivjet janë si asnjëherë më parë. Ne si agjenci në bashkëpunim me partneret tanë në gjithë Shqipërinë, por edhe Malin e Zi kemi bërë të gjitha parapërgatitjet që klientët tanë të kalojnë sa më mirë. Por, për të kaluar pushimin me çmime sa më të volitshme qytetaret duhet sa më parë të rezervojnë  datat e pushimit të tyre në Agjencinë tonë” ka bërë të ditur ai.
  Sipas tij, “Sharr Travel” është njëra nga agjencitë më të mëdha në rajon e cila merret ekskluzivisht me turizëm, e ku pjese e flotës janë autobusët me komod në vend.

  Ndërsa në bregdetin e Vlorës motit me diell nuk mund t’i rezistonin dot as turistë të huaj, spikatën disa nga Bjellorusia që mbërritën në vendin tonë ditën e premte.

  Prej pandemisë jemi pak me vonesë krahasuar me sezonet e mëparshme. Megjithatë kanë mbërritur dhe turistët e parë të huaj.

  “Është hera e parë që vizitoj Vlorën. Mendoj se është një qytet i bukur dhe njerëzit janë të këndshëm dhe mikpritës”, shprehet një turiste e huaj.

  “Janë pushime të vërteta. Kisha një ëndërr të vija në det se dje kisha ditëlindje dhe doja ta festoja këtu. Ëndrra mu bë realitet”, thotë një tjetër turiste.

  Edhe pse nuk ka plazh Voskopoja është një tjetër destinacion ku gjatë fundjava preferohet nga turistët.

  Sot ka marrë gjallëri si i ka hije Voskopojës. Janë turistë që kanë mbërritur nga qytet të ndryshme të Shqipërisë.

  Pushuesit pas disa muaj të izoluar prej pandemisë thotë se po kënaqe në këtë pikë turistike dhe po përpiqen të mbrohen e të mbajnë distancë.

  “Jemi çlodhur pak, se ishim mbyllur edhe për shkak të pandemisë”, tregon një pushuese.

  Gjithsesi krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë rënia e numrit të pushuesve është e dukshme si në det ashtu dhe në mal.

  Petrol Company hap komunitet në Viber për klientët e saj
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Më shumë se 13,800 fëmijë janë vrarë në Gaza që nga fillimi i luftës, sipas Drejtoreshës Ekzekutive të Fondit të OKB-së për...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Dy gjermano-rusë janë arrestuar në Gjermani nën dyshimet për spiunazh. Njëri prej tyre akuzohet se është pajtuar të kryejë sulme ndaj caqeve...
  Bota/Rajoni18 Prill 2024
  Ligjvënësit amerikanë pritet të votojnë të një pako ndihmash për Izraelin, Ukrainën dhe Indo Paqësorin dhe një projektligj tjetër për prioritetet tjera...
  Të tjera
  Lajme18 Prill 2024
  Ministrja e Drejtësisë, Albulena Haxhiu, ka kërkuar angazhim maksimal nga të gjitha institucionet e Kosovës për mbrojtjen e viktimave të dhunës në...
  Lajme18 Prill 2024
  Serbia i ka liruar pjesëtarët e Policisë së Kosovës, të cilët ishin arrestuar dje. Në mbajtje akoma po mbahet vetëm zëvendësdrejtori i...
  Vip18 Prill 2024
  Pas aludimeve të shumta që kanë qarkulluar në rrjet, vëllai i aktores Egla Ceno ka vendosur të japë sqarime lidhur me statusin...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryetari i Komunës së Prishtinës, Përparim Rama, ka dhuruar gjak, me rastin e Ditës së Dëshmorëve të Prishtinës. Rama ka thënë se...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti në fillim të mbledhjes së Qeverisë së Kosovës ka folur për arrestimin e zëvendësdrejtorit të Policisë së Kosovës, Dejan...
  Lajme18 Prill 2024
  Kryeministri Albin Kurti gjatë mbledhjes së sotme të Qeverisë tha se Serbia u hakmor kundër qytetarëve të Kosovës, duke i keqtrajtuar nëpër...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.