×
 • Lifestyle
 • Lifestyle

  Sasia e gjumit që marrim tregon shumë për shëndetin tonë

  FrontOnline
  03 Qershor 2023

  Pas një dite rraskapitëse, ju e quani një bekim të flini menjëherë. Orët e mjaftueshme të gjumit shpesh mbeten një ëndërr e pakapshme, kështu që të dorëzohesh menjëherë në krahët e Morfeut është shumë më e preferueshme sesa të hidhesh e të kthehesh në shtrat.

  Megjithatë, sipas ekspertëve të gjumit, të biesh në gjumë ose menjëherë ose me shumë vështirësi mund të tregojë një problem më të madh. Koha që ju merr për të fjetur quhet shkencërisht “latenca e gjumit”. Psikologia klinike Kristen Casey, e specializuar në pagjumësi, shpjegon: “Sasia e kohës që i duhet çdo trupi për të rënë në gjumë ndryshon nga personi në person“. Siç shton ai:

  “Një person i shëndetshëm ka nevojë për rreth 15’-20’ për të fjetur. Nga ana tjetër, personat me probleme shëndetësore kanë nevojë për 30′-40′.

  Çfarë po përpiqet t’ju tregojë trupi juaj kur të zë gjumi menjëherë

  Mund t’ju duket normale, por të bini në gjumë menjëherë mund të tregojë diçka për shëndetin tuaj. Shkaku i saktë ndryshon nga personi në person edhe nëse, për shembull, po flasim për një çift që flenë në të njëjtin shtrat. Skenarët më të mundshëm sipas ekspertëve janë:

  Ju duhet vetëm më shumë gjumë

  Nëse ju zë gjumi menjëherë, ndoshta keni nevojë për më shumë pushim ose mund të keni diçka më të thellë, si djegia.

  Ju keni të bëni me një problem të shëndetit mendor

  Kur të zë gjumi shumë shpejt, mund të nënkuptojë se keni të bëni me një problem të shëndetit mendor. Për shembull, depresioni mund t’ju çojë në këtë gjendje.

  Ju vuani nga apnea

  Apnea është më e zakonshme tek njerëzit e moshuar. Është më e shpeshta nga çrregullimet e frymëmarrjes dhe nëse dyshoni se keni apnea, është mirë të kontaktoni mjekun tuaj.

  Çfarë po përpiqet t’ju tregojë trupi juaj kur jeni vonë për të fjetur

  Nëse ju duhet një kohë e gjatë për të fjetur, atëherë kjo do të thotë se mund të zbatohet ndonjë nga sa vijon:

  Ju nuk keni as rutinën më të mirë të gjumit

  Kur nuk keni një orar standard të gjumit çdo natë, shanset janë që nuk do të jeni në gjendje të flini lehtë. Po, fajin e ka rutina juaj e gjumit.

  Jeni të stresuar

  Nëse e keni të vështirë të menaxhoni emocionet tuaja dhe keni shumë stres, kjo ju shqetëson gjumin dhe ka më shumë gjasa që në vend që të shijoni një gjumë cilësor, të hidheni dhe të rrotulloheni në shtratin tuaj, duke parë orën./FrontOnline/

  Auto Mita me një mundësi të mirë për bizneset – për çdo veturë të re, SERVISI FALAS deri në 100…
  Nga Rubrika
  Lifestyle03 Tetor 2023
  Ngrënia e një molle në ditë ndihmon në djegien e yndyrës së barkut dhe mund të kontribuojë në humbjen e peshës që...
  Lifestyle03 Tetor 2023
  Hulumtimet e reja nga SHBA dhe Londra tregojnë se të bërtiturat ndaj fëmijëve mund të jenë po aq të dëmshme sa abuzimi...
  Lifestyle02 Tetor 2023
  Horoskopi për ditën e sotme: Dashi Kushtojini kohën e duhur familjes suaj. Dita do të bëhet më emocionuese pasi të merrni një...
  Të tjera
  Bota/Rajoni03 Tetor 2023
  Gjatë ditës së sotme, një autobus u rrëzua nga një mbikalim afër Venedikut. Autobusi raportohet se ka marrë flakë nga përplasja pranë...
  Lajme03 Tetor 2023
  Eurodeputetja holandeze Tineke Strik, ka hedhur kritika të ashpra ndaj Serbisë për sulmin terrorist në veri të Kosovës. Para deputetëve të Parlamentit...
  Kronika03 Tetor 2023
  Të shtëna me armë janë dëgjuar sonte në lagjen "Kodra e Trimave" në Prishtinë. Si pasojë e të shtënave janë plagosur dy...
  Vip03 Tetor 2023
  Jennifer Lopez ka folur së fundmi për procesin e lindjes dhe se si ndikoi në vetëbesimin e saj. Ndërsa merrte pjesë në...
  Lajme03 Tetor 2023
  Sipas kontratës kolektive ndërmjet SBAShK-ut dhe MAShTI-t të nënshkruar në vitin 2017, mësimdhënësëve të Kosovës u takojnë shpërblime jubilare dhe shtesa të...
  Vip03 Tetor 2023
  Gili, këngëtarja që i ka pushtuar zemrat e publikut prej vitesh, kohë pas kohe vjen me projekte të reja muzikore. Por, nuk...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.