Gjuha:
×
 • Lajme
 • Lajme

  Sa këshilltarë ka në qeverinë Hoti?

  FrontOnline
  19 Korrik 2020

  Pothuajse në secilën qeveri janë bërë temë debati. Numri i shumtë i këshilltareve të emëruar, shpesh herë nxiti debat në publik.

  Por, rregullorja për fushat e përgjegjësisë të zyrës së kryeministrit dhe ministrive, tregon se sa është numri maksimal i lejuar.

  Neni 20, dhe paragrafi i 6 i kësaj rregulloreje, tregon se një ministër ka të drejtë ti emëroj deri në gjashtë këshilltar politik.

  Ndërsa sipas të njëjtit nen, por në paragrafin e 7, një ministër ka të drejtë të emërojë edhe një këshilltar politik nga komunitetet.

  Duke mos mjaftuar këta shtatë këshilltar, një nen tjetër i kësaj rregulloreje, ministrit ia mundësohet të emëroj edhe tre këshilltar të tjerë.

  Neni 29, paragrafi 3, ia mundëson ministrit që t’i emëroj edhe 3 këshilltar të jashtëm politik.
  (Mbulohet me rregulloren)

  Televizioni 7 ju ka dërguar pyetje të 16 ministrave në qeverinë Hoti, por vetëm 8 nga ta kanë kthyer përgjigje.

  E nga këto 8 ministri, tashmë  nga 7 këshilltar janë të emëruar në: Ministrinë e Kulturës, Rinisë dhe Sportit, në Ministrinë e Bujqësisë, në Ministrinë e Ekonomisë dhe Ambientit si dhe në Ministrinë për Komunitete dhe Kthim.

  Ndërsa nga 6 këshilltar deri më tani janë të emëruar në Ministrinë e Zhvillimit Rajonal dhe në Ministrinë e Mbrojtjes, 5 këshilltar ka Ministri i Arsimit dhe Shkencës, ndërsa 4 ai i Ministrisë se Tregtisë.

  Ndërkohë, në total, për katër zëvendëskryeministrat e vendit dhe për kryeministrin Hoti, janë emëruar 44 këshilltarë politikë.

  E numrin e lartë të këshilltarëve e vlerësojnë si jo të duhur nga Lëvizja Fol.

  Sipas saj, si një zgjidhje e të duhur e sheh nëse bëhej ligji për qeverinë.

  Ndryshe, paga bazë e një këshilltari në Qeverinë e Kosovës është 800 euro, ndërsa paga e këshilltarit të lartë është 1 mijë e 50 euro.

  Banori/banorja i/e dhjetë: Jeta të ofron njerëz të këqij, por unë ua gjej vendin
  Nga Rubrika
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Nismës Socialdemokrate, Fatmir Limaj, ka kritikuar partitë opozitare për reagimet e tyre ndaj situatës politike në Kosovë. Limaj ka vënë...
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i PDK-së dhe ish-komandanti i Policisë së Kosovës, Rashit Qalaj ka thënë se kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ka gabuar që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Ambasadori i Mbretërisë së Bashkuar në Shqipëri, Alastair King-Smith, tha se mbeten të shqetësuar për tensionet në veri të Kosovës duke shtuar...
  Të tjera
  Lajme08 Qershor 2023
  Deputeti i VV-së Armend Muja nuk ka pranuar se ka përplasje mes Kosovës dhe aleatëve kyç, SHBA-së dhe BE-së sa i përket...
  Vip08 Qershor 2023
  Xhuli, ditët e fundit po kalon pushimet në Turqi. Por, me postimin e fundit të Atdheut, u kuptua se edhe ai është...
  Lajme08 Qershor 2023
  Kryetari i Lidhjes Demokratike të Kosovës (LDK), Lumir Abdixhiku është kryetari i parë që nuk e ka përjashtuar mundësinë e parë që...
  Lajme08 Qershor 2023
  Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, ka thënë se nëse diçka ndodhë në Kosovë, situata mund të eskalojë shpejt. E para e shtetit...
  Lajme08 Qershor 2023
  Nisma e Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës për ta rrëzuar Qeverinë Kurti II nuk duket se po merr përkrahje nga partitë tjera...
  Bota/Rajoni08 Qershor 2023
  Ditën e sotme është publikuar lista e vendeve më pak të lumtura në botë. Sipas “indeksit të mjerimit” vjetor, varfëria, inflacioni dhe...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.