×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rritja e rasteve me Covid-19: BE mund të ndalojë hyrjen e amerikanëve në vendet e unionit

  FrontOnline
  24 Qershor 2020

  Bashkimi Europian është i gatshëm të ndalojë hyrjen e amerikanëve në vendet anëtare pasi Shtetet e Bashkuara të Amerikës nuk kanë arritur ta kontrollojnë pandeminë e koronavirusit, raportoi New York Times nga Brukseli të martën (23 qershor), duke cituar draft listat e udhëtarëve që pranohen.

  Shtetet e Bashkuara, të cilat kanë numrin më të lartë të rasteve me Covid-19 dhe po përjetojnë një rritje të infeksioneve të reja, do të ishin në të njëjtën kategori me pikat e nxehta, si Brazili dhe Rusia, sipas Times, duke cituar propozimin.

  Ndërkohë nga shtëpia e Bardhë nuk ka pasur ende një deklaratë lidhur me këtë çështje.

  Një diplomat i BE tha se Komisioni Ekzekutiv i bllokut kishte propozuar tre kritere për lejimin e udhëtarëve nga vendet e treta, përfshirë situatën epidemiologjike prej nga vijnë, por vendet anëtare të BE-së do të duhet të përcaktojnë cilat duhet të jenë matjet dhe pragjet përkatëse.

  “Nuk ka asnjë listë (të vendeve), thjesht një listë të kritereve,” i tha një diplomat tjetër i BE-së Reuters.

  Diplomati i dytë tha se vendet anëtare po konsideronin përdorimin e shkallës së infeksionit të një vendi për 100,000 njerëz për të vendosur nëse do të lejonin udhëtarët, por nuk kishte rënë dakord akoma në cilin prag për të vendosur këtë kriter. Pragu gjithashtu do të duhej të jepte llogari për faktorët që ndikojnë në besueshmërinë e këtyre të dhënave, siç është aftësia e testimit COVID-19 e një vendi.

  Në fillim të këtij muaji, Komisioni Evropian rekomandoi që blloku gradualisht të rihapë kufijtë e tij për udhëtarët nga muaji korrik dhe të përdorë tre kritere për të vendosur se cilat vende do të lejojnë vizitorët nga: vendet duhet të kenë COVID-19 nën të paktën po aq kontroll sa BE mesatarisht, kanë masa të përmbajtjes gjatë udhëtimit dhe do të jenë të gatshëm t’i lejojnë vizitorët në BE.

  Shtetet e BE-së do të diskutojnë mbi kriteret ditën e sotme, megjithëse nuk ka asnjë garanci se atëherë do të merret një vendim.

  Në mars, kur rastet ishin në rritje në Evropë, Trump ndaloi shumicën e qytetarëve të BE-së të hynin në Shtetet e Bashkuara në një përpjekje për të frenuar shpërthimin atje, duke zemëruar zyrtarët e BE-së.

  Njoftimet nga KEDS, vendet që s’do të kenë rrymë nesër
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë thënë se janë të shqetësuara për thellimin e bashkëpunimit mes Rusisë dhe Koresë së Veriut. Pentagoni...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Një zjarr masiv ka përfshirë kullotat e fshatit Mashkullorë të Gjirokastrës. Fillimisht zjarri është shfaqur rreth orës 13.00 në malet e kësaj...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Të tjera
  Sport18 Qershor 2024
  Cristiano Ronaldo ka thyer një rekord pa e goditur ende topin për Portugalinë në Euro 2024 – por ka humbur një tjetër....
  Lajme18 Qershor 2024
  I dërguari i Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi, Mirosllav Lajçak, ka thënë të martën se dy vendet duhet të bëjnë hapa për...
  Vip18 Qershor 2024
  Ledion Liço ka dhënë mbrëmjen e djeshme (e diel) një intervistë personale në Top Channel. Ai është kthyer pas në kohë duke...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministria e Jashtme gjermane po përshpejton me shpejtësi procedurat e vizave për punëtorët e kualifikuar të nevojshëm për ekonominë, tha Ministrja e...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Ministri i Brendshëm Taulant Balla u takua në Bernë, me ministrin e Drejtësisë dhe Policisë të Zvicrës, Beat Jans, me të cilin...
  Lajme18 Qershor 2024
  Sot në 25-vjetorin e Ditës së Çlirimit të Skenderajt, është përuruar skulptura e Leutrim Ahmetit, 7-vjeçarit të vrarë gjatë luftës në Kosovë....

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.