×
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rasti “Talir” anulohet shkaku i mungesës së Dimovskit

  FrontOnline
  05 Nëntor 2019

  Gjykimi për rastin “Talir”, i cili ka të bëj me financimin jashtëligjor të partisë politike VMRO-DPMNE, është anuluar për 13 dhjetor, për shkak të mungesës së Ilija Dimovskit.

  Gjykatësi Osman Shabani, theksoi se Dimovski, nuk e ka njoftuar gjykatën se nuk do të prezantojë. “Kjo është vërejtje publike për Ilija Dimovskin. Kjo është anulim i fundit për shkak të mosprezencës së Dimovskit. Kësi mosrespekti ndaj gjykatës nuk do të lejojë. Të më njoftoj për ‘Titanik’, dhe të heshtë për ‘Talir’. Kjo është mosrespekt ndaj gjykatës”, deklaroi Shabani.

  Ai mes tjerash shtoi se më 24 tetor, me shkresë të kryetarit i Parlamentit, Talat Xhaferi, Dimovski e ka njoftuar gjykatën se nuk do të mund të jetë prezent në seancën për rastin “Titanik”.

  Në këtë seancë duhej të fillon arsyetimi i listës së propozua të dëshmive. Seanca e parë për rastin “Talir”, e cila ka të bëjë me financimin jashtëligjor të partisë politike VMRO-DPMNE, u zhvillua me 18 shkurt të këtij viti. Përfaqësuese e aktakuzës është prokurorja Lençe Ristevska. Ndërkohë, në mesin e të akuzuarve janë Nikolla Gruevski, Kirill Bozhinovski dhe Mile Janakievski, të cilët ngarkohen për “keqpërdorim të autorizimeve dhe pozitës zyrtare” dhe “larje parash”, respektivisht Ilija Dimovski, Leko Ristoski dhe Elizabeta Çingarovska, të akuzuar për veprën penale “larje parash”.

  Për të njëjtën vepër penale, si subjekt juridik me aktakuzë është përfshirë edhe VMRO-DPMNE-ja.

  Gjykimi për Elizabeta Çingarovska nuk do të zhvillohet, për shkak se ajo ka arritur Marrëveshje me Prokurorinë speciale publike, gjegjësisht e ka pranuar fajin dhe është dënuar me kushte me dy vite burg, nëse gjatë pesë viteve të ardhshme nuk do të bëjë ndonjë vepër tjetër penale.

  Sipas aktakuzës, ata në mënyrë jashtëligjore kanë përfituar 4,6 milionë euro për partinë, dhe më pas kanë organizuar që këto të holla të paguhen n

  Përmes investimeve, KEDS iu ofron rreth 10 mijë banorëve të Vitisë stabilitet energjetik
  Nga Rubrika
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Kreu i ushtrisë sudane deklaroi se është i gatshëm të bisedojë me komandantin e forcave rebele, me të cilin po lufton për...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me rreze të gjata për të ndihmuar Kievin në kundërofensivë të...
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  “Sanksionet e reja kundër Rusisë nuk janë të nevojshme, sepse ato i shkaktojnë më shumë dëm Evropës sesa Rusisë”. Kështu u shpreh...
  Të tjera
  Bota/Rajoni23 Shtator 2023
  Presidenti amerikan Joe Biden, planifikon t’i japë Ukrainës raketa të avancuara me rreze të gjata për të ndihmuar Kievin në kundërofensivë të...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është grabitur një punëtor i një poste të shpejtë në Pejë, i cili ka raportuar se i është vjedhur çanta me rreth...
  Kronika23 Shtator 2023
  Dy vajza të mitura janë rrahur nga dy të tjera në fshatin Kovragë të Istogut. Policia ka bërë të ditur se sipas...
  Sport23 Shtator 2023
  Matthijs De Ligt është në një situatë shumë të rëndë, pasi ka humbur vendin e titullarit te Bayern Munich. Trajneri i bavarezëve,...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është arrestuar një person në Pejë, pasi i njëjti dyshohet se ka ushtruar dhunë psiqike ndaj babait të tij. Policia ka bërë...
  Kronika23 Shtator 2023
  Është arrestuar një grua në Ferizaj, pasi e njëjta e kishte sulmuar një zyrtare policore e cila ishte duke u marrë me...

  FrontOnline, © 2023 Të gjitha të drejtat e rezervuara.