Bota/Rajoni

Raportuesja për Kosovë në PE akuzon Vuçiqin: Për të më i rëndësishëm pushteti se shëndeti i njerëzve

Raportuesja për Kosovë në PE akuzon Vuçiqin: Për të më i rëndësishëm pushteti se shëndeti i njerëzve
12:20 | 08 Korrik 2020

Raportuesja për Kosovën në Parlamentin Evropian, Viola von Cramon, ka akuzuar presidentin serb, Aleksandër Vuçiq se ka gënjyer rreth numrit të rasteve të prekura me Covid-19 në Serbi para zgjedhjeve.

Siç ka thënë Cramon, pushteti për Vuçiq ishte më i rëndësishëm se shëndeti i qytetarëve, ndërsa akuzoi edhe për dhunë brutale ndaj protestuesve të cilët mbrëmë mbushën sheshet duke kundërshtuar masat e reja.

“Duket se Vuçiqi ka gënjyer rreth numrit të rasteve me Covid-19 për të pasur “zgjedhje” të qeta. Ai nuk mund të fshihet pas shtimit të rasteve të reja dhe njerëzit e dinë se për të pushteti është më i rëndësishëm se shëndeti. Protesta të mëdha paqësore pati dje dhe ai po sulmon brutalisht protestuesit dhe kalimtarët”, ka shkruar Cramon në Twitter.

Është koha të shijojmë çokollatën më të mirë..

Të tjera