×
 • Lajme
 • Lajme

  Ramiz Kelmendi bëhet ekspert i COVID-19, tregon 4 pikat që e zhdukin virusin

  FrontOnline
  23 Shtator 2020

  Ish-deputeti dhe biznesmeni i njohur, Ramiz Kelmendi ka shkruar një shkrim rreth metodës për ta mundur Covid-19.

  Ai ka përmendur katër pika, të cilat, sipas tij, do ta “zhdukin” këtë virus që ka kapluar gjithë botën.

  Lexo Edhe:
  Policia shqiptoi mbi 7oo tiketa për qytetarët që shkelën ligjin Covid-19 në 24 orët e fundit
  “Virusi zgjatë deri sa të kemi personin e fundit të infektuar dhe qytetarët që e rrethojnë me pa-kujdes. Ekzistojnë mënyra që të fitojmë këtë betejë”, ka shkruar ai

  Postimi i plotë:

  Covid 19 – Dëgjomë se po fillon vala e dytë!

  Covid 19 nuk ka valë 1, 2, 3 e tutje! Kjo sepse vet virusi është Pandemi e përhershme – valore dhe sillet si i tillë. Sa herë zbehen masat, zvogëlohet kujdesi dhe virusi rritet dhe shtrihet me metoda eksponenciale.

  Virusi zgjatë deri sa të kemi personin e fundit të infektuar dhe qytetarët që e rrethojnë me pa-kujdes. Ekzistojnë mënyra që të fitojmë këtë betejë!

  1. Zbulimi i vaksinës dhe vaksinimi i tërë popullatës ( sepse Covid 19 është virus i përhershëm – jo sikurse virusi i gripit sezonal). Por po shihet se dhet kohë për vaksinë.

  2. Vazhdimi i masave me efektivitet ende të shtuar dhe vetngritja e vetëdijes për kujdes, distancë deri në një afat të shkurtër kohor.

  3. Ngritja e masave më rigoroze me afat të shkurtër kohor.

  4, Vazhdimi i masave të distancës dhe kujdesit në një kohë deri sa të largohet nga vendet e rajonit. Shpesh mendohet se Covid 19 është çështje shëndetësore por Covid 19 ndërlidhet edhe me çështje fizike, juridike dhe sociale e për çfarë duhet konsultuar dhe respektuar.

  KEDS njofton për punimet në rrjet, në këto vende do të ndalet rryma
  Nga Rubrika
  Lajme12 Prill 2024
  Kryetarja e Dhomave të Specializuara, Ekaterina Trendafilova ka rrëzuar kërkesën e Hashim Thaçit për të zëvendësuar gjyqtarin e procedurës paraprake, Nicolas Guillou....
  Lajme12 Prill 2024
  Kryetari i Aleancës për Ardhmërinë e Kosovës (AAK), Ramush Haradinaj, ka kujtuar të rënët e Istogut në Ditën e Dëshmorëve të kësaj...
  Lajme12 Prill 2024
  Deputeti i Partisë Demokratike të Kosovës, Ardian Kastrati, ka reaguar pas bojkotimit të sotëm të Komisionit për Arsim, ku sipas tij “Projektligji...
  Të tjera
  Lajme12 Prill 2024
  Një grua ka sulmuar një grua tjetër në Prishtinë e cila ishte kalimtare e rastit, në rrugën ‘Tringë Ismajli’. Para pak minutash...
  Lajme12 Prill 2024
  Diplomati Agim Nesho ka folur në lidhje me artikullin që ka publikuar “The Telegraph” me veriun e Kosovës. Nesho thotë se nëse...
  Lajme12 Prill 2024
  Forca e Sigurisë së Kosovë ka mirëpritur dje kadetët nga akademitë ushtarake të Kanadasë, Maqedonisë së Veriut, Shqipërisë, Shteteve të Bashkuara të...
  Bota/Rajoni12 Prill 2024
  Franca u bëri thirrje të premten qytetarëve të saj që të “përmbahen” nga udhëtimet në Iran, Liban, Izrael dhe territoret e pushtuara...
  Ekonomi12 Prill 2024
  Zv.kryeministri për Çështje Ekonomike Fatmir Bytyqi, thotë se inflacioni është vënë nën kontroll. Ai në një postim në Facebook thotë se sipas...
  Lajme12 Prill 2024
  Prokuroria Speciale ka ngritur aktakuzë ndaj shtetasit të Kosovës me iniciale M.D., për shkak të dyshimit se ka kryer veprën penale “Krim...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.