×
 • Lajme
 • Bota/Rajoni
 • Bota/Rajoni

  Rama mbron Ramush Haradinajn në Kuvendin e Shqipërisë

  FrontOnline
  25 Qershor 2020

  Kryministri Rama, që viteve të fundit kishte përplasje të shumta me ish-kryeministrin Ramush Haradinaj dhe të cilin madje edhe e ka paditur për shpifje, sot në Kuvendin e Shqipërisë e ka mbrojtur atë për luftën kundër Serbisë.

  Kryeministri i Shqipërisë Edi Rama, në Kuvend po mban fjalim pas njoftimit së Zyrës së Prokurorit të Specializuar se ka dorëzuar aktakuzë kundër Hashim Thacit dhe Kadri Veselit, ku dyshohen për krime lufte.

  Rama ka lënë anash problemet personale që ka pasur viteve të fundit me Haradinajt dhe ka folur për pafajësinë e tij në tribunale ndërkombëtare dhe gatishmërinë e tij për t’u dëshmuar s’i i tillë.

  “Ramush Haradinaj la detyrën e kryeministrit pikërisht për t’iu përgjigjur një thirrje për akuzat dhe pretendimet e tribunalit për krime lufte dhe dy herë doli i pafajshëm”, tha Rama.

  “Kur Ramush Haradinaj merrej me këtë sagë, unë isha dëshmitar okular në një vizitë në shpinë e tij te babai i tij i cili i ka dhënë Kosovës më shumë djem se sa që ka parti politike” , ka shtuar ai.

  Rama në një fjalim disaminutësh ka thënë se pafajësia dhe e drejta e luftës së Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës është dëshmuar gjithmonë.

  Ai thotë se duke iu ngritur aktakuza drejtuesve të UCK’së, Tribunali Special ka barazuar viktimën dhe agresorin.

  Sponsori gjeneral i PRINCE CAFFE Superligës, shpërblen mbretërit e basketbollit për edicionin 2022/23
  Nga Rubrika
  Lajme18 Qershor 2024
  Ministri i Punëve të Brendshme të Izraelit, Moshe Arbel, po qëndron për vizitë në Kosovë. Paraditen e së martës, Arbel është pritur...
  Ekonomi18 Qershor 2024
  5. 5 milionë euro janë investuar në Klinikën e Gjinekologjisë në Qendrën Klinike Universitare të Kosovës. Prej tyre, mbi 3 milionë euro...
  Lajme18 Qershor 2024
  Kryeministri i Kosovës nuk i ka komentuar deklaratat e zyrtarëve të Bashkimit Evropian, të cilët i kanë quajtur spekulime, lajmet se do...
  Të tjera
  Vip18 Qershor 2024
  Fituesi i edicionit të dytë të Big Brother VIP Luiz Ejlli ka përfunduar në duart e SPAK-ut. Luiz Ejlli është kallëzuar se...
  Vip18 Qershor 2024
  Ditën e sotme (18 qershor) aktori i njohur kosovar Vedat Bajrami feston ditëlindjen. Ai mbushi plotë 44 vite jetë ku gjatë karrierës...
  Bota/Rajoni18 Qershor 2024
  Tuneli i Llogarasë është gati. Kryeministri i Shqipërisë, Edi Rama, ka zbuluar se ky tunel do të hapët më 5 korrik. “Tuneli...
  Kronika18 Qershor 2024
  Një person është arrestuar në Pejë, pasi që gjatë kontrollit në veturën e tij janë gjetur dhe konfiskuar një pistoletë Zoraki me...
  Sport18 Qershor 2024
  Në ndeshjen e dytë në “EURO 2024”, Shqipëria do të ndërrojë stadium. Nga “Signal Iduna Park”, kombëtarja shqiptare do të luajë nesër...
  Vip18 Qershor 2024
  Prej disa kohësh, reperja e njohur Loredana Zefi është duke shijuar romancën e saj me futbollistin e talentuar gjerman, Karim Adeyemi. Dyshja...

  FrontOnline, © 2024 Të gjitha të drejtat e rezervuara.